Matematici

Časová osa Fotografie Peníze Razítka Sketch Hledat

Niels Henrik David Bohr

Datum narození:

Místo narození:

Datum úmrtí:

Místo úmrtí:

7 Oct 1885

Copenhagen, Denmark

18 Nov 1962

Copenhagen, Denmark

Prezentace Wikipedia
POZOR - Automatický překlad z anglické verze

Niels Bohr 's otec byl Christian Bohr a jeho matka byla Ellen Adler. Christian Bohr byl udělen doktorát v fyziologie na univerzitě v Kodani v roce 1880 a v roce 1881 se stal Privatdozent na univerzitě. Pozdní ve stejném roce se oženil s Ellen, kteří se dcera David Adler, židovský politik s vysokou stál v dánské politické a obchodní život. Křesťan a Ellen měl tři děti. A nejstarší byla Jenny narodila roku 1883 v zámku David Adler, který měl ve vlastnictví naproti Christiansborg hrad, kde se dánský parlament sat. Ellen matka měla i nadále žít v tomto domě poté, co jí manžel David Adler zemřel v roce 1878 a Ellen odešel zpět do své matky doma mít dítě. O dva roky později Niels se narodil na jeho matka 25-tého narozeniny ve stejný vznešený domů, s Ellen znovu vrátil do domu své matky na narození svého dítěte. Třetí dítě z rodiny, kteří šli na to stát se slavný matematik, byl Harald Bohr kteří se dva roky mladší než Niels.

Když Niels bylo jen několik měsíců stará jeho otec Christian byl jmenován jako přednášející na obsazení pracovního místa volná vlevo od smrti Petra Panum, profesor fyziologie na univerzitě v Kodani, a chvíli později se rodina přestěhovala do Panum je profesorem dům v Kodani.

Kennedy píše:

Niels, Harald, a jejich starší sestra, Jenny, vyrůstal v kultivované a podnětné domů. Od svých začátků byly vystaveny na svět idejí a diskuse, protichůdných názorů racionálně a dobré-temperedly zkoumáno, a vypracovala si jde pro všechny kteří usilují o hlubší poznání a pochopení.

V říjnu 1891 vstoupil do Niels Grammelholms školy. Absolvoval tuto školu, stejně jako jeho bratr Harald, za jeho úplné středoškolské vzdělání při jeho Studenterexamen v 1903. On to dobře ve škole, aniž by někdy bylo skvělý, obvykle přichází třetí nebo čtvrté ve třídě asi 20 studentů. Jestli opravdu vynikal v předmětu to bylo, možná překvapivě, tělesná výchova. Byl to vynikající hráč fotbalu, ale ne tak dobrý, jako jeho bratr Harald kteří vyhráli stříbrnou medaili hraje fotbal na Dánsko. Niels provedla několik dobrých přátel, zatímco ve škole, ale jeho nejlepší přítel na celém jeho život byl jeho bratr Harald.

Během své poslední dva roky ve škole Niels specializovaných na matematiku a fyziku. Je jistě nějaké důkazy o tom, že si brzy uvědomili, že učitel matematiky neměl jak dobře pochopit na téma, jak by měl mít měl, a že se stal trochu strach z jeho výjimečného žáka Bohr. Ve fyzice příliš Bohr studoval znění před třídu, hledání chyb v nich. To byl jeho otec, více než jeho učitelé, kteří ho inspiroval v jeho studiu matematiky a fyziky. Napsal v roce 1922:

Můj zájem o studium fyziky se probudil, když jsem byl ještě ve škole, do značné míry díky vlivu svého otce.

Bohr studoval na univerzitě v Kodani, který vstoupil v 1903. Studoval fyziku jako jeho hlavním předmětem, ale trvalo matematiky, astronomie a chemie jako drobné předměty. Byl učil fyziku Christian Christiansen a filozofie, který předložil Harald Hoffding. On byl známý jak z nich po mnoho let od doby, kdy byly úzké přátelství s jeho otec a měl splnit jako součást pravidelné diskusní skupiny, se oba bratři Harald a Niels Bohr, kteří se účastní, jakmile byli staří dost přispět. Bohr byl vyučoval matematiku na vysoké škole o Thorvald Thiele.

Bohr na vysoké škole nemohl provádět fyzikální experimenty, protože tam nebyl žádný fyzikální laboratoř. Nicméně jeho otec měl laboratoř fyziologie a jeho první kniha popisuje experimentální práci ve fyzice, které prováděl v této laboratoři. On diktované papíru na jeho bratr Harald. Spolupracovníkem student psal o Niels a Harald:

Obě jsou neoddělitelné. Nikdy jsem známých osob, které mají být tak blízko, jak jsou.

Tento dokument je jediný, který Bohr napsal popisující experimenty, které byl proveden. S ní získal Zlatou medaili na 1906 z Královské dánské akademie věd pro své analýzy vibrací vodní trysky jako prostředek k určování povrchového napětí. Ten obdržel svůj magisterský titul na univerzitě v Kodani v 1909 a jeho doktorát v květnu 1911 pro práci s názvem Studium na elektronové teorie kovů. Byla to práce na základě klasické fyziky a jako takový nutně nepodařilo vysvětlit některé účinky. Bohr napsal v této práci:

Zdá se, že není možné v současné fázi jeho rozvoje, protože elektronová teorie vysvětlit magnetické vlastnosti těles z této teorie.

Bohr věnované jeho práce na památce svého otce kteří byli zemřeli od infarktu několik měsíců dříve, v únoru 1911. Do této doby Bohr bylo pověřeno Markéta Norlund. Dvojice ženatý dne 1. srpna 1912 a Richard Courant, mluvení po smrti Bohr, měl to říct na jejich manželství:

Někteří lidé spekulovali o štěstí okolnosti, které v kombinaci, aby Niels tak úspěšné. Myslím, že složky jeho života byly v žádném případě záležitostí náhody, ale hluboce zakořeněný ve struktuře jeho osobnosti ... Nebylo štěstí, spíše hluboký vhled, který jej vedl k nalezení v mladých let, jeho žena, kteří, jak všichni víme, byl takový rozhodující roli při jeho celku vědecké činnosti a osobních možné a harmonický.

Bohr použit pro Carlsberg nadace pro cestovní grant v květnu 1911 a po zadání bylo, odešel do Anglie v září 1911 ke studiu se Sirem JJ Thomson v Cambridge. On měl trávit celé doby studia v Cambridge, ale nedostal na dobře Thomson ano, po setkání s Ernest Rutherford v Cambridge v prosinci 1911, Bohr přestěhoval na Victoria University v Manchesteru (nyní University of Manchester) v Března 1912. Načasování bylo velmi náhodné, neboť krátce před Bohr a Rutherford splněny, Rutherford byl zveřejněn velkou práci prokazující, že převážná část hmotnosti atomu bydlel v jádře.

V Manchesteru Bohr pracoval s Rutherford skupiny o struktuře tohoto atomu. Rutherford Bohr se stal vzorem i pro jeho osobní a vědecké kvality. S použitím kvantové myšlenky kvůli Planck a Einstein, Bohr odhadovaný, že atom mohl existovat jen v diskrétním souboru stabilní energetických stavů. Pozoruhodné důkazy o tom, existuje dnes na Bohr vědeckého pokroku, protože si často dopisoval s jeho bratr Harald. Psal do Harald dne 12. června 1912:

Můžete si představit, že je fajn být tady, kde je jich tolik lidí, aby si s ... a to s těmi, kteří nejvíce vědět o těch věcech, a profesor Rutherford bere takový živý zájem o všechno, co se domnívá, že existuje něco palce V posledních letech působil v teorii struktury atomů, které se zdá být docela trochu více, než cokoliv pevně založil, který existoval až do teď.

Za týden po psaní tohoto dopisu, na 19. června, Bohr byl podáváním zpráv Harald:

Možná jsem zjistil, trochu o struktuře atomů. Nemluvit o tom, aby kdokoliv, na jinak jsem nemohl psát o tom tak brzy. ... Rozumíte, že jsem ještě stále mohou být špatně, protože to nebyl zpracován ještě plně (ale nemyslím si, že jeho špatné). ... Věřte mi, já jsem rád skonči v naspěch, a to já jsem si vzal pár dní volno z laboratoře (to je také tajné).

Do 13. července napsal:

Věci jdou poměrně dobře, neboť jsem věřit, jsem zjistil několik věcí, ale, chceme mít jistotu, že jsem nebyl tak rychlý, aby práce je, jak mi bylo hloupé si myslet. Doufám, že mají málo papíru připraveni a ukázat, že k Rutherford, než jsem dovolenou, a já proto jsem tak zaneprázdněná, tak zaneprázdněn.

I když Rutherford a Bohr měl zcela odlišné osobnosti, ale sdílí obrovské nadšení pro fyziku a také rád navzájem osobně. Nicméně vztah nebyl nikdy dost, že na blízkých přátel, protože Bohr vždy viděl Rutherford jako jeho učitel. Jsou dopisoval od času sešli v roce 1911 do roku 1937, po roce Rutherford smrti.

Dne 24. července 1912, s jeho papír stále nedokončené, Bohr levé Rutherford skupiny v Manchesteru a vrátil se do Kodaně, aby i nadále vyvíjet jeho nové teorie o atomu, dokončení prací v 1913. Ve stejném roce vydal tři papíry zásadní význam v teorii atomové struktury. První kniha byla o atom vodíku, další dvě se týkají struktury atomů těžší než vodík. V těchto dokumentech Bohr:

... stanovené jeho překvapující pokus spojit aspekty klasické fyzice se pojem Planck 's kvantovou na akci. ... Tři slavné papíry ... tvořily základ Bohr raných pověst. Jeho dílo, i když ne okamžitě přijaty všechny, intrikoval jeho současníků a je si vědom, že je třeba pro nový způsob popisu událostí atomární úrovni. Na Bohr atom, i když byla překonána vědecky, přetrvává dodnes v myslích mnoha lidí jako živý obraz toho, co atomy vypadat a symbol fyziky.

V červenci 1913 Bohr byl jmenován jako docent v Kodani. Nicméně to nebyla situace, která ho rád, protože on nemohl pokračovat stylu matematické fyziky, který byl rozvoj. Dne 10. března 1914 se píše na katedře studijní záležitosti:

Podepsaný bere svobodu žadatel odboru vedly k založení a profesorem teoretické fyziky na univerzitě a kromě toho se případně svěří se mi to místo.

Byl to odvážný tah, ale Bohr již vysokou reputaci znamenalo, že by se brát vážně. Fakulty Univerzity doporučila ho na židli na teoretickou fyziku, ale Ústav pedagogických věci rozhodnuto, aby neprodleně potvrdí poštou. Samozřejmě v roce 1914 krát byly nejisté a Bohr uvědomili, že žádná rychlá rozhodnutí bylo pravděpodobné. Proto byl potěšen přijmout nabídku Rutherford aby se k jeho skupině jako Manchester Schuster Reader. On očekává, že budou v Manchesteru na jeden rok, který očekává, že jeho křeslo na teoretickou fyziku v Kodani by být potvrzen do té doby. Vypuknutí druhé světové války, zatímco on byl na dovolené v Tyrolsku před cestou do Manchesteru svou cestu velmi obtížné, ale on i jeho žena přijeli v Manchesteru v říjnu 1914 s pluli kolem severního Skotska přes těžkou bouří na cestě.

Bohr byl v Manchesteru déle, než očekával, protože jeho židle nebyla potvrzena až do dubna 1916. Nicméně, to bylo velmi produktivní a šťastné období. Pais píše:

Na počátku léta roku 1916 na Bohrs vrátil do Dánska. Čtyři roky dříve, Bohr opustily Manchester plný zajímavých nápadů, ale nestrávený o atomu. Teď odešel jako velitel této oblasti, jako profesor v Kodani, s manželkou kteří se očekává své první dítě na svou stranu.

Bohr v roce 1917 byl zvolen do Královské dánské akademie věd a začal plánovat na Ústavu teoretické fyziky v Kodani. To byla vytvořena za ním, a od jejího otevření v roce 1921 se stal jeho ředitelem, což je místo zastával až do konce svého života:

To ústav brzy stala Mekka pro teoretické fyziky z celého světa, a po 1933 útočiště pro mnoho vědců kteří měli uprchli z hitlerovským Německem. Jejich společenského centra byl zámeček "Gamle Carlsberg", vzhledem k tomu, aby národ jeho zakladatelem na dobře známé-pivovar a umístěn v Niels Bohr k dispozici v roce 1932. Tady, pod mateřským péče o Bohr je krásná žena, Markéta ... studentů a akademických pracovníků vysokých škol na všechny národy shromáždil k jídlu a mluvit a poslouchat hudbu, a často docela sedí doslova na nohy Bohr, snaží se zachytit jeho náročné vystoupení, jemné a něžné připomínky vtipy, mluví v jeho měkký hlas dánsky.

Bohr je nejznámější pro vyšetřování atomové struktury uvedené výše a také pro práci na záření, který vyhrál mu 1922 Nobelovu cenu za fyziku. Dal přednášku o práci, pro kterou mu byla udělena cena dne 11. prosince 1922 ve Stockholmu. Mluvil atomové stabilitu a elektrodynamický teorie tak v úvahu počátky kvantové teorie, vodíkové spektrum, vysvětluje vztahy mezi prvky. Jeho vysvětlení se týkalo absorpci a excitaci na spektrálních čar a korespondence, princip, který byl stanoveny ve třech knih o kvantové teorii spekter mezi 1918 a 1922.

V roce 1923 Bohr shrnul myšlenky:

Bez ohledu na základní odlet z myšlenek na klasické teorie mechanika a elektrodynamika zapojených do těchto postulátů, že bylo možné vysledovat souvislost mezi zářením vypouštěné z atomu a pohybu částic, který vykazuje daleko-dosahující obdobně na to nárok na klasické představy o původu záření.

Kvantová mechanika může být řekl, aby dorazil v roce 1925 ao dva roky později Heisenberg prohlásil jeho princip neurčitosti. Při setkání v Como v severní Itálii v září 1927 Bohr předloží jeho principu komplementarity, který vydal fyzikální výklad Heisenberg 's nejistotou vztahů. Navrhl komplementarity vnímání a obrázky, částice-vlna, sdružené proměnné, kvantová evoluce - klasické měření atd. jako úplně nový výklad základů kvantové teorie. Bohr názorů na doplňování jsou plně využít.

Bohr si myslel, že jeho myšlenku komplementarity by mohl hrát důležitou roli v jiných oblastech než v kvantové fyzice a působil v těchto myšlenek v rámci celého zbytku jeho života. Je považován žádosti o biologii, psychologii a poznávacích. Bylo navrženo, že myšlenka na doplňování přišel zvenčí, fyzika, někteří argumentují tím, že kořeny na myšlenku přišel z diskuse s jeho otcem, Christiansen a filozof Hoffding, když byl ještě ve škole. Jiní, jako například v Pais, dát přesvědčivé argumenty, které ukazují, že Bohr nebyl vědomě ovlivňován Hoffding filozofie.

Bylo Bohr pohled na kvantové teorie, která byla nakonec se stát přijmout. Einstein vyjádřila vážné pochybnosti o jeho výklad a Bohr Bohr, Einstein a Ehrenfest strávil mnoho hodin v hluboké diskusi, Bohr, ale zastává názor převládal. Bohr tento názor vyjádřený slovy:

Důkazy získané v rámci různých experimentálních podmínek nemůže být chápána v rámci jednoho obrazu, ale musí být považovány za doplňující v tom smyslu, že pouze souhrn posuzovaných jevů výfuky případné informace o objektech.

HBG Casimir napsal popisující, co to bylo, jako je práce s Bohr v jeho ústavu:

Ani Bohr kteří koncentrované intenzivněji a má větší moc než jakákoli pobývají na nás podíval na relaxaci v křížovky puzzle, při sportu, a nejapný v diskusích.

Bohr jinými hlavními příspěvky, kromě kvantové teorie, patří jeho teoretický popis periodické tabulky prvků, kolem 1920, jeho teorie na atomové jádro je složené struktury v roce 1936 a jeho chápání štěpení uranu, pokud jde o izotop 235 ve 1939.

V roce 1937 Bohr, jeho ženu a jejich syn Hans, učinil svět turné. Oni cestovali do Spojených států, Japonska, Číny a SSSR. V témže roce absolvoval Rutherford na pohřbu ve Westminster Abbey v Londýně, tedy v pohybu řeči:

Když jsem poprvé měl právo na práci na základě jeho osobní inspirací mu byl již fyzik na největší proslulost, ale přesto byl potom, a vždy zůstal, otevřený naslouchat tomu, co mladý muž měl v jeho mysli. ... Pomyšlení na něj vždy bude pro nás neocenitelným zdrojem povzbuzení a statečnost.

Bohr, i když byl pokřtěný v křesťanské církve, měl židovský původ na straně jeho matky a tak, když nacisty obsazené Dánsko v roce 1940, jeho život se stal vyšším než obtížné. Měl na útěku v roce 1943 tím, že bude přijata do Švédska z rybářských lodí. Odtud byl převezen do Anglie, kde začal pracovat na projektu, aby se jaderné štěpení bombu. Po několika měsících šel s britským výzkumným týmem do Los Alamos v USA, kde pokračoval v práci na projektu.

Nicméně Bohr byl hluboce znepokojen kontroly jaderných zbraní a od 1944 se snažil přesvědčit Churchill a Roosevelt o nutnost mezinárodní spolupráce. Napsal veřejné dopis do Spojených národů v roce 1950 tvrdil, na racionální, mírové atomové politiky:

Lidstvo bude konfrontován s nebezpečím bezprecedentní charakter, pokud ve stanovené lhůtě, opatření mohou být přijata, aby se zabránilo katastrofální hospodářské soutěže v takové impozantní výzbroj a zavést mezinárodní kontrolu nad výrobou a použitím výkonných materiálů.

Bohr syn Aage také stal fyzik a sdílené Nobelovu cenu za fyziku v roce 1975. (Toto je jen jedna instance slavných vědců v téže rodiny. Ostatní jsou Van Vlecks stejně jako Braggs a Madame Curie a její dcera Irene Joliot.)

Bohr obdržel první americký Atomy pro mír Award v roce 1957. Zemřel na infarkt v jeho domě v roce 1962 a po tomto vědci a osobnosti, svět-široký vstoupily v platební pocty se mu. Prezident Kennedy napsal (viz např.):

Amerických vědců, ale i všechny americké občany kteří věděli, doktor Bohr jméno a jeho skvělé příspěvky, které mají respektovat a uctíván ho za více než dvě generace ...


Source:School of Mathematics and Statistics University of St Andrews, Scotland