Matematici

Časová osa Fotografie Peníze Razítka Sketch Hledat

Richard Phillips Feynman

Datum narození:

Místo narození:

Datum úmrtí:

Místo úmrtí:

11 May 1918

Far Rockaway, New York, USA

15 Feb 1988

Los Angeles, California, USA

Prezentace Wikipedia
POZOR - Automatický překlad z anglické verze

Richard Feynman 's rodiči byly Melville Feynman a Lucille Phillips. Melville se narodil do židovské rodiny v Minsku, Bělorusko, a emigroval s rodiči do Spojených států, když mu bylo pět let. Byl to muž, kteří vyzkoušeli podnikání, ne příliš úspěšně, mnoho různých typů podnikání. Je jasné, že jeho talentu nebylo v podnikání, ale spíše v oblasti vědy, která byla předmětem, který fascinuje ho, ale on nikdy neměl příležitost učinit z ní kariéru. Lucille Phillips se narodil ve Spojených státech do židovské rodiny. Lucille jeho otec emigroval z Polska a její matka také pocházela z rodiny polských přistěhovalců. Ona vyškoleni jako učitel základní školy, ale ženatý Melville v roce 1917 před nástupem do povolání.

Po jejich manželství Lucille a Melville Feynman nastěhovala do bytu a Manhattanu, v následujícím roce, jejich první dítě Richard se narodil. Melville chtěl svého prvního dítěte na syna a on ho také chtěl, aby se stal vědec tak, rozradostněný, když mám syna chtěl, učinil vše, co by mohlo k zájmu Richard v oblasti vědy v celé své dětství. Gleick píše:

Melville je dárek pro rodinu byl znalosti a závažnosti. Humor a vyprávění přišel z Lucille.

Tragédie zasáhla rodinu, když Richard byl pět let na Lucille a Melville měla druhého syna kteří zemřeli, když čtyři týdny stará. To znamenalo, že smutek klesala v domácnosti, které musí mít výrazně ovlivnily mladé Richard. Po tomto, on zůstal jen dítě, až jeho sestra Joan se narodila, když mu bylo devět let. Se rodina přestěhovala několikrát v průběhu těchto let, ale když Richard bylo deset, které se usadili ve Far Rockaway.

Richarde, nebo Ritty jako jeho přátelé mu, naučil velkou vědu z Encyclopaedia Britannica a učil sám elementární matematiky, než se setkal to ve škole. On také zřídila laboratoř v jeho pokoji doma, kde experimentoval s elektřinou. Zejména ten, kabelové okruhy s žárovky, on vynalezl zloděj poplach, a vzal rádia od sebe k opravě poškozených obvodů. Když vstoupil Far Rockaway Vysoká škola jeho zájmy byly téměř výhradně matematice a vědě. Našel malou zálibu v umění typu témata v této době:

Vždycky jsem znepokojen tím, že je slaboch, já jsem nechtěl být příliš jemné. Chcete-li mi, žádný skutečný člověk stále pozornost k poezii a takové věci.

Ve škole se přiblížil Feynman v matematice velmi nekonvenčním způsobem. V podstatě se bavil rekreační matematiky, ze které byl odvozen velké množství potěšení. Studoval hodně matematiky v jeho vlastním čase včetně trigonometrie, diferenciální a integrální počet, a komplexní čísla dávno před tím, než se setkal těchto témat v jeho formálního vzdělání. Využití význam matematické notace, on vynalezl svou vlastní notaci pro hřích, protože, pálením, f (x) atd., které si myslel, že je mnohem lepší než standardní notace. Nicméně, když se přítel požádal ho, aby vysvětlil kousek matematiky, když náhle uvědomili, že notový zápis nemohl být osobní záležitost, neboť jedno je potřeba komunikovat. On opravdu těší matematiky soutěží a je skutečnou hvězdou v jeho škole. V jeho poslední rok v Far Rockaway Vysoká škola vyhrál New York University Math Championship.

Po ukončení školy byl použit na několika univerzitách studovat tam. Člověk by se dala očekávat každé vysoké škole, na které on by použitý nadšeně nabídnout mu místo, ale nebylo to snadné. I když jeho platové třídě v matematice a vědě nebyly dokončeny, byl provedeny mnohem méně i v jiných předmětech. Došlo také na "problém", že je to Žid, který opravdu byl problém ve Spojených státech v této době s vysokými školami s kvót na počet Židů jsou přijaty. Seděl přijímací zkoušky na Columbia University a obrátili ho. On nikdy zcela odpustil jim vyměřování ho 15 dolarů a pak ho zamítl. Byl přijat, nicméně na Massachusetts Institute of Technology.

On vstoupil MIT v roce 1935 a po čtyřech letech studia, získal svůj B.Sc. v roce 1939. On tam šel studovat matematiku, ale i když on našel kurzy snadné se stal čím dál více znepokojen informacemi o odběru a nedostatek aplikací, které vyznačuje v průběhu této doby. Četl Eddington 'je matematická teorie relativity, zatímco v jeho prvním roce studia a domnívali, že to je to, co chtěl z matematiky. Jeho matematiky lektoři představil ho s názorem, že jednou jsi matematiky pro své vlastní účely tak Feynman změnily kurzy, přičemž elektrotechniky. Velmi rychle si opět změnila, tentokrát se stěhují do fyziky. Je zajímavé, myslím, že Feynman měl vzít kurz matematiky na Cambridgeské Hoyla, které trvalo přibližně stejnou dobu, když by zjistili, že je přesně to, co on chtěl.

Fyziky Samozřejmě, že se Feynman v MIT nebylo standardní. Vzal Úvod do teoretické fyziky, třídy určené pro postgraduální studenty, v jeho druhém roce. Neexistoval žádný kurz v kvantové mechaniky, což je téma, které Feynman byl velmi dbá, aby mohli studovat, aby spolu s kolegy pregraduální, TA Welton, začal číst texty jsou k dispozici na jaře 1936. Se vracejí do svých domovů v létě roku 1936 dvě vyměnily řadu pozoruhodných dopisů, protože se snažil vytvořit verzi prostor-čas, kdy (citace z jednoho z dopisů - viz):

... elektrických jevů [jsou] z důvodu na metrický prostor, a to stejným způsobem, že gravitační jevy jsou.

Dle 1937 Feynman byl čtení Dirac 'S principy kvantové mechaniky a vidí, jak jeho velmi originální nápady montovat do Dirac' s přístupem. Ve skutečnosti Dirac se stal vědec kteří Feynman nejvíce respektovány během celého svého života.

Zmíněné výše uvedeného vyplývá, že Feynman šel domů za svou dovolenou. Ve skutečnosti byl použit pro letní pracovních míst v Bell Laboratories Telefon každé léto, ale byl vždy odmítnut pozici, tam i přes nejvyšší doporučení. I když to nikdy nemůže být prokázáno, zdá žádný jiný důvod, že on by se obrátil dolů jiné než že to byl Žid.

Stejně jako on se přiblížil ke konci své pozoruhodné čtyři pregraduální let na MIT začal uvažovat o studiu pro jeho doktorát. Vzhledem k tomu, že byl tak šťastný, na MIT a také podezření, že je vedoucí instituce, když se přiblížil hlavu fyzika, John Slater, se žádostí, aby mu pobyt v přijmout Ph.D. kurz. Slater mu řekl, že pro jeho vlastní dobro měl pohybovat a navrhl Princetonu.

Navzdory tomu, že osobní doporučení, aby Harry Smyth na Princetonské obdržela od Slater, že nebylo zřejmé, že Feynman by být přijata. Měl nejlepší platové třídě, ve fyzice a matematice, že někdo musel vidět, ale na druhé straně byl blízko ke dnu historie, literatury a výtvarného umění. Měl jednu další věc, jde proti němu - a sice, že to byl Žid. Smyth napsal:

Feynman je židovský? Nemáme žádné konečné pravidlo proti Židům, ale musí zachovat jejich podíl na našem oddělení rozumně malé vzhledem k obtížnému umístění na nich.

Po další dopisy od Slater, Feynman byl přijat Princetonu. Své doktorské práci v Princetonu byl pod dohledem John Wheeler a po zjištění prvního problému, který Wheeler dal mu spíše nezvladatelný, on šel zpět na myšlenky měl myslela, zatímco na MIT. První seminář, který dal v Princetonu byl na publiku, který zahrnoval Einstein, Pauli a von Neumann. Pauli řekl na konci:

Nemyslím této teorie mohou mít pravdu ...

Ve zpětném pohledu, Feynman myslel, že Pauli musí mít potíže vidět najednou, po Feynman strávil dlouhou dobu pracuje na něm, on taky myslel, že to nebylo uspokojivé. Nicméně, on pak šel na vyvinout nový přístup do kvantové mechaniky pomocí principu nejmenší akce. Ten nahradil vlny model elektromagnetismus na Maxwell se model založený na částice interakcí mapovány do vesmíru-time. Gleick píše:

To byl Richard Feynman brzy hřebenu na jeho pravomoci. Na dvacet-tři ... neexistoval žádný fyzik na zemi, kteří mohli zápas jeho rozjaření velení nad původní materiály z teoretické informatice. Bylo to nejen zařízení v matematice (i když to začalo být jasné, že ... matematických strojů vycházejících z Wheeler-Feynman spolupráci byl mimo Wheeler vlastní schopnosti). Feynman zdálo, že mají děsivé snadnost s látkou za rovnic, podobně jako Einstein ve stejném věku, jako sovětský fyzik Lev Landau - ale několik dalších.

Obdržel jeho doktorát z Princetonu v roce 1942, avšak před této době ve Spojených státech vstoupil světové války.

Feynman pracoval na projektu atomové bomby na Princetonské univerzitě (1941-42) a poté v Los Alamos (1943-45). Když byl osloven, během jeho posledního roku na výzkum, aby se zapojily do projektu jeho první reakce byly velmi definitivní ne, protože on se dostalo do konečné fáze své práce na práce na dobu:

... Šel jsem zpět do mé práce - po dobu asi tří minut. Pak jsem začal tempo podlahy a myslet na věc. Němci měli Hitler a možnost rozvoje atomové bomby bylo zřejmé, a možnost, že budou rozvíjet to, než jsme to bylo velmi mnoho a vystrašit.

Feynman začal pracovat na projektu Manhattan v Princetonu rozvíjet teorie o tom, jak oddělit od Uran 235 Uran 238, zatímco jeho práce vedoucí Wheeler odešel do Chicaga, aby se Fermi na první jaderný reaktor. Wigner, Wheeler v jeho nepřítomnosti, informovala Feynman psát své práce a poté, co Wheeler a Wigner zkoumal práci obdržel jeho doktorát v červnu 1942.

Feynman měl těžké osobní problém v tuto chvíli. Jeho přítelkyně na mnoho let, Arlene Greenbaum, byl diagnostikován jako s tuberkulózou a jeho rodina proti jejich manželství. Krátce poté, co mu byla udělena jeho doktorát Feynman ženatý Arlene bez rodinných příslušníků přítomna. Krátce po svém sňatku Feynman šel do nově postavené Los Alamos stránkách pracovat na projektu atomové bomby. Jeho pozoruhodné schopnosti brzy vedla k němu byl jmenován jako vedoucí teoretického oddělení. Arlene zemřel v roce 1945 těsně před první zkouškou toho, do bombu. Feynman by ještě dvakrát oženit a mít dvě děti s jeho třetí ženou.

Po druhé světové válce, na podzim roku 1945, Feynman byl jmenován profesorem teoretické fyziky na Cornell University. Zpočátku se věnoval výuce a dal svého výzkumu zrušit. Tlak na práci v Los Alamos, spolu s osobním napětím sledují jeho ženu zdraví poklesu, vzal jeho mýtného. Napsal:

Máte-li výukové třídy, můžete přemýšlet o základní věci, které znáte velice dobře. Tyto věci jsou druh zábavy a příjemné. Nemá to žádné poškození myslíte, že je znovu a znovu. Existuje lepší způsob, jak prezentovat? Základní věci jsou snadno se zamyslet nad tím, když není možné přemýšlet o nové myšlení, nic zlého udělat, co si myslel, že o tom dříve, než je dost dobrý pro tuto třídu. Nemáte-li myslet na něco nového, máte spíše rádi, že máte nový způsob pohledu na to.

Se mu dostalo nabídky pracovních míst v jiných vysokých škol, ale cítil, že jako ne-výzkumný pracovník nemůže ani nepřemýšlí. Pak už jen přání, aby provedla výzkum, praštil ho znovu a on se vrátil do kvantové teorie elektrodynamika, že byl v pracovní před první světovou válkou.

Feynman v roce 1950 přijala místo jako profesor teoretické fyziky na California Institute of Technology. Vzhledem k tomu, že byl již plánují jeden volna opustit dříve, než obdrží nabídku, byl schopen zařídit strávit prvních deset měsíců na jeho novém jmenování do Brazílie. Zůstal na Cal tech po zbytek své kariéry, byl jmenován Richard CHACE Tolman profesor teoretické fyziky v roce 1959.

Feynman hlavní přínos byl do kvantové mechaniky, v návaznosti na práci, na jeho disertační práci. Ten uvedl diagramy (nyní nazývané Feynman diagramy), které jsou grafické analogů matematických výrazů potřebných k popisu chování systémů interakce částic. Mu byla udělena Nobelova cena v roce 1965, společně s Schwinger a Tomonoga:

... pro základní práci v kvantová elektrodynamika, s hlubokými-orání důsledky pro fyziku elementárních částic.

Ostatní práce na spinu částic a teorie 'partons', které vedly k současné teorie kvarků byly zásadní pokrok v pochopení toho, částicová fyzika.

Na začátku roku 1979 Feyman zdraví měl zhoršil a on musel na operaci rakoviny žaludku. To bylo velmi úspěšné a jeho lékaři domnívali, že by neměla trpět opakování. Po jeho využití on těšili pozornosti jako slavný osob, což je role, která byla vyšší, když tyto knihy se stal překvapením nejlepší prodejce. Své hlavní úkol byl jako člen výbor zřízen, aby prošetřila příčiny výbuchu na raketoplán Challenger v úterý 28. ledna 1986. Fascinující příběh o vědě a politice tohoto šetření je řekl v Feyman vlastních slov. Bylo to velmi těžké době pro Feyman, neboť po celou dobu vyšetřování jeho zdraví se zhoršuje. Blízko do konce roku 1987 s rakovinou bylo zjištěno opět v jeho břicho. Po jeho smrti, Chandler napsal dne 17. února 1988 v:

Feynman, kteří zemřeli na University of California v Los Angeles Lékařské centrum po osmi-leté boji s rakovinou břicha, byl populární a energická asistent kteří i přes své onemocnění nadále učit na California Institute of Technology až dva týdny.

Feynman jeho knihy patří řada významných ty, které se vyvinuly z přednáškových kursů. Například Kvantová elektrodynamika (1961) a teorie základních procesů (1961), V Feynman přednášky o fyzice (1963-65) (3 svazky), charakter Fyzikální zákon (1965) a QED: Podivná teorie Light and Matter (1985).

V Gleick popsané Feynman ve svém přístupu k vědě:

A tak mnozí z jeho svědků dodržovat naprostý svobody na jeho linkách z myšlení, ale Feynman, když mluvil o své vlastní metody nejsou překážkou svobody, ale ... Feynman na podstatu vědecké fantazie byl silný a téměř bolestné pravidlo. Co vědcům vytvořit, musí odpovídat skutečnosti. Musí souhlasit, co je již známo. Vědecká tvořivost, řekl, je fantazie ve svěrací kazajky ... Pravidla harmonický vývoj pro Mozarta kleci jako neústupný jako znělka udělal pro Shakespeara. Jako neústupný a za osvobozující - pro pozdější kritici našli tvůrce je geniální v kontrapunktu na strukturu a svoboda, kázeň a vynalézavosti.

Feynman obdržel mnoho vyznamenání za svou práci. Byl zvolen do American Physical Society, Americké asociace pro vědecký pokrok, Národní akademie věd, a Royal Society of London. K ocenění se mu dostalo, byly Albert Einstein cena (1954) a Cenu Lawrence (1962).

Co se Feynman jeho osobnost, co bylo popsáno v takto:

Byl známý svou nenasytnosti zvědavost, jemný vtip, brilantní mysl a hravým temperamentem.

Gleick ho popisuje jako:

... mystifyingly brilantní na výpočtu, tak nějak nevěděli o literatuře, vášnivá.

Source:School of Mathematics and Statistics University of St Andrews, Scotland