מתמטיקאים

קו זמן תמונות כסף בולים סקיצה חיפוש

Niels Henrik David Bohr

תאריך לידה:

מקום לידה:

תאריך מוות:

מקום המוות:

7 Oct 1885

Copenhagen, Denmark

18 Nov 1962

Copenhagen, Denmark

מצגת
לב - תרגום אוטומטי של גירסה אנגלית

נילס בוהר זה היה אבא כריסטיאן בוהר ואמו אלן אדלר. כריסטיאן בוהר הוענק פיזיולוגיה דוקטורט מאוניברסיטת קופנהגן בשנת 1880 ובשנת 1881 הוא הפך Privatdozent באוניברסיטה. מאוחר באותה שנה הוא נשוי אלן, שהייתה בתו של דוד אדלר, פוליטיקאי עם יהודי גבוה, עומדים דנית החיים הפוליטיים והמסחריים. נוצרים אלן היו שלושה ילדים. הגדול בהם היה ג 'ני נולד בשנת 1883 את ארמון דוד אדלר אשר היו בבעלות Christiansborg מול טירת בו ישב הפרלמנט הדני. אמא של אלן היה המשיך לגור בבית הזה אחרי בעלה דוד אדלר נפטר בשנת 1878 ו אלן היה נעלם חזרה הביתה אמה שיש לה ילד. שנתיים לאחר מכן נולד נילס על אמו של 25 יום הולדת ה בארצות אותו הביתה מכובד, אלן נתקל שוב חזר לבית של אמא שלה לקראת הלידה של הילד שלה. הילד השלישי של המשפחה, שהגיעו על מנת להפוך המתמטיקאי המפורסם, היה Harald בוהר שהיה שנתיים צעיר יותר נילס.

נילס כאשר היה רק בן מספר חודשים נוצרי אביו היה מרצה כמו שמונו כדי למלא פוסט נותר ריק על ידי מותו של פיטר Panum, פיזיולוגיה של פרופסור באוניברסיטת קופנהגן, ואת זמן קצר אחר כך עברה המשפחה לתוך Panum הבית של professorial בקופנהאגן.

קנדי ב כותב:

נילס, Harald, וגם אחות גדולה, ג 'ני, גדל בבית מתורבת ואת מגרה הביתה. מן הימים הקדומים היו חשופים עולם שלם של רעיונות ודיון, השקפות סותרות של rationally טוב ו-temperedly בחן, והם פיתחו כבוד לכל המבקשים ידע והבנה עמוקה יותר.

באוקטובר 1891 נכנסו נילס Grammelholms הספר. הוא השתתף ספר זה, כפי שעשו אחיו Harald, בשביל להשלים את החינוך משני לוקח את Studenterexamen בשנת 1903. הוא עשה בבית הספר גם מבלי להיות מבריק, מגיע בדרך כלל השלישי או הרביעי בתוך מחלקה של כ 20 תלמידים. אם הוא באמת excelled בכל נושא זה היה, אולי מפתיע, לחינוך גופני. הוא היה שחקן כדורגל מצוין, עדיין לא טוב כמו אחיו Harald אשר זכתה מדליה כסף בשביל לשחק כדורגל דנמרק. נילס עשה כמה חברים טובים בבית הספר, אך בעוד חברו הטוב לאורך חייו היה אחיו Harald.

במהלך השנים האחרונות בבית הספר נילס מומחים במתמטיקה ומדעי הפיסיקה. יש בהחלט כמה עדויות לכך הוא כי בקרוב realised מתמטיקה המורה לא היה טוב כמו של מאחז של הנושא כפי שהוא היה צריך, וכי הוא הפך מעט מפוחדים של בוהר תלמיד שלו חריג. בפיסיקה בוהר למד גם טקסטים של הכיתה קדימה למצוא אותן שגיאות. זה היה אבא שלו, יותר מאשר המורים בבית הספר שלו, מי שהיה לו השראה הלימודים במתמטיקה ומדעי של הפיסיקה. בשנת 1922 הוא כתב:

שלי עניין במחקר של הפיסיקה awakened היה כשהייתי עדיין בבית הספר, בעיקר בגלל השפעתו של אבא שלי.

בוהר למד באוניברסיטת קופנהגן בו הוא נכנס ב 1903. הוא למד פיזיקה כפי אבל הנושא העיקרי שלו לקחו מתמטיקה, אסטרונומיה ו כפי הכימיה קטין נושאים. הוא נלמד על ידי Christian Christiansen פיזיקה ופילוסופיה של Harald Hoffding. הוא היה ידוע כאחד מהם במשך שנים רבות מאז הם היו חברים קרובים עם אביו והיה נפגשו במסגרת קבוצת דיון רגיל, עם שני האחים נילס בוהר ו Harald נוטלים חלק ברגע שהם ישנים מספיק כדי לתרום. בוהר היה לימד מתמטיקה באוניברסיטה לפי Thorvald Thiele.

באוניברסיטה בוהר לא יכול לבצע ניסויים בפיסיקה מאז לא היתה מעבדה בפיסיקה. ואולם אביו היה בעל חושים המעבדה ואת הראשון שלו מתאר נייר עבודה בפיסיקה ניסיונית שבה הוא ביצע באותה מעבדה. על הנייר הוא dictated לאחיו Harald. בחור כתב תלמיד של נילס ו Harald:

הם שני בלתי נפרד. אני מעולם לא ידוע אנשים להיות קרובים ככל שהן.

מסמך זה הוא היחיד אשר תיאר את הניסויים בוהר כתב שהוא היה מבוצע. עם זאת הוא זכה מדליית זהב עבור 1906 של האקדמיה המלכותית למדעים דנית שלו ניתוח vibrations מים jets כאמצעי בקביעת פני השטח את המתח. הוא קיבל את תואר מוסמך מאוניברסיטת קופנהגן בשנת 1909 ואת הדוקטורט שלו בחודש מאי 1911 עבור זכאי ללימודי דוקטורט על התיאוריה של אלקטרון מתכות. זה היה מבוסס על הנחה וכן הפיסיקה הקלאסית ככזה בהכרח נכשל להסביר לוואי מסוימות. בוהר כתב הזה:

זה לא נראה אפשרי על השלב הנוכחי של הפיתוח של אלקטרון כדי להסביר את התיאוריה מגנטי נכסים של גופים מן התיאוריה.

בוהר הייעודי שלו עד הגמר לזכרו של אביו אשר נפטר מ התקף לב כמה חודשים קודם לכן, בחודש פברואר 1911. לפי שעה זה היה בוהר מאורסת Margrethe Norlund. על זוג נשוי ב -1 באוגוסט 1912 'ארד Courant, מדברים לאחר מותו של בוהר, זה היה לומר את הנישואים של:

יש אנשים שיש להם מזל speculated על הנסיבות אשר בשילוב לבצע נילס כל כך מוצלח. אני חושב את החומרים של החיים שלו היו בשום בנושאי סיכוי אבל עמוק עמוק במבנה האישיות שלו ... זה לא היה מזל, אלא תובנה עמוקה, אשר הובילו אותו כדי למצוא את אשתו הצעירה שנים, אשר, כפי שכולנו יודעים, היה לו תפקיד כה מכריע בהפיכת המדעי שלו ואת כל פעילות אישית אפשרי והרמוניים.

בוהר להחיל את Carlsberg Foundation עבור מענק נסיעות בחודש מאי 1911 וכן, אחרי הפרס נעשתה, עבר לאנגליה בספטמבר 1911 כדי ללמוד עם אדוני JJ Thomson בשעה קיימברידג '. הוא היה מיועד להוציא את כל תקופת לימודים בקיימברידג אבל הוא לא יקבל על כך גם עם תומסון, לאחר פגישה עם ארנסט Rutherford בקיימברידג בדצמבר 1911, בוהר עברה את ויקטוריה אוניברסיטת מנצ 'סטר (כיום מאוניברסיטת מנצ' סטר) ב מרץ 1912. העיתוי היה מקרי מאוד מאז, זמן קצר לפני בוהר ו Rutherford נפגשו, Rutherford שפורסם היה גדול העבודה מראה כי בצובר המונית של תושבים אטום גרעין.

במנצ 'סטר בוהר עובד עם קבוצה של Rutherford על המבנה של אטום. Rutherford הפך תפקיד המודל של בוהר הן האישיים שלו ואת האיכויות מדעיים. באמצעות רעיונות קוונטית עקב פלאנק ו איינשטיין, בוהר conjectured כי אטום יכול להתקיים רק נבדל בתוך קבוצה של מדינות אנרגיה יציבה. קיימת היום ראיות המדהימה של בוהר המדעיים של התקדמות מאז שהוא corresponded לעתים קרובות עם אחיו Harald. הוא פנה Harald ב 12 ביוני 1912:

אתה יכול לדמיין את זה בסדר להיות כאן, איפה יש כל כך הרבה אנשים לדבר עם ... ואת זה עם מי יודע על רוב הדברים האלה; עם פרופ Rutherford לוקח כל כך מלא חיים כל עניין שהוא מאמין כי יש משהו אליו בשנים האחרונות הוא עבד מחוץ תיאוריה של המבנה של אטומים, אשר נראית די קצת יותר מכל דבר ייסד בתוקף שיש לו היה קיים עד עכשיו.

שבוע לאחר כתיבת מכתב זה, ב 19 ביוני, בוהר היה דיווח על התקדמות Harald:

אולי יש לי קצת נודע לי על מבנה של אטומים. אל תדבר על זה לאף אחד, עבור אחרת אני לא יכולה לכתוב לך על זה כל כך מוקדם. ... אני מבין כי אתה עדיין עלול להיות לא נכון; על זה לא היה עובד מחוץ מלאה עדיין (אבל אני לא חושב שלה לא נכון). ... תאמין לי, אני להוט לסיים את זה מהר מאוד, וכדי לעשות זאת אני צריך לנקוט כמה ימים מתוך מעבדה (זהו גם סוד).

עד 13 ביולי כתב:

הדברים הולכים די טוב, כי אני מאמין שאני נמצא יש לי כמה דברים, אבל, כדי להיות בטוח, אני עדיין לא כל כך מהר לעבוד אותם כפי שאני טיפש כדי לחשוב. אני מקווה להיות קצת נייר מוכן, וכדי להראות את זה כדי Rutherford לפני שאעזוב, ואני לכן אני כל כך עסוק, עסוק כל כך.

למרות Rutherford ו בוהר היו אישים שונים לחלוטין, הם משותפים עבור עצום ההתלהבות פיסיקה גם הם אהבו אחד את השני באופן אישי. היחסים עם זאת מעולם לא היה קרוב למדי לזה של בוהר חברים מאז Rutherford כמו תמיד ראו את המורה. הם corresponded מרגע שהם נפגשו בשנת 1911 עד 1937, שנת מותו של Rutherford.

ב -24 ביולי 1912, עם נייר עדיין לא גמורים, בוהר שמאל של קבוצה Rutherford במנצ 'סטר וחזרו קופנהגן להמשיך ולפתח את תיאוריה חדשה של אטום, השלים את העבודה ב 1913. באותה שנה הוא פירסם שלושה מסמכי היסוד של התיאוריה על חשיבותו של מבנה אטומי. הראשון היה על נייר אטום מימן, שני הבא על מבנה של אטומים heavier מ מימן. אלו ניירות בוהר:

... הקבועים שלו startling ניסיון לשלב היבטים של הפיסיקה הקלאסית עם הרעיון של פלאנק 'של הפעולה קוונטית זה. ... שלושת המסמכים מפורסמת ... התגבשה את היסוד של בוהר המוקדמת של מוניטין. עבודתו, על אף שלא קיבל מיד על ידי כולם, intrigued שלו contemporaries והפכו מודעים להם את הצורך בדרך חדשה המתאר של רמת האירועים בבית אטומי. בוהר את האטום, על אף שהוא כבר שהוחלפו מדעית, נמשכת גם היום את והדעות של אנשים רבים בתור Vivid תמונה של מה נראה כמו אטומים ו לסמל של הפיסיקה.

בחודש יולי 1913 בוהר מונה כ docent בקופנהאגן. אולם זה לא היה מצב בו מרוצה ממנו מאז שהוא לא יכול לקיים את הסגנון של פיזיקה מתמטית אילו הוא היה מתפתח. ב -10 במרץ 1914 הוא כתב את המחלקה לענייני חינוכית:

החתום מטה לוקח את חירותו של petitioning המחלקה להביא את הקמתו של professorship העוסקים בפיסיקה תיאורטית באוניברסיטת ובנוסף אולי כדי להפקיד לי עם זה המיקום.

זה היה מהלך נועז אך בוהר כבר מוניטין גבוה שהוא התכוון יבואו לקחת ברצינות. הסגל של אוניברסיטת המומלץ עבור אותו כיסא של פיזיקה תיאורטית אלא המחלקה לענייני חינוכיים החליט לעכב את אישור לפרסם. כמובן היו פעמים בשנת 1914 ו בוהר realised ברור כי לא היה סביר החלטה מהירה. לכן הוא היה שמח לקבל הצעה לפי Rutherford להצטרף לקבוצה כמו מנצ 'סטר שלו שוסטר Reader. הוא צפוי להיות במנצ 'סטר במשך שנה, מראש כי כיסאו של הפיסיקה התיאורטית בקופנהאגן יהיה אישרו עד אז. פרוץ מלחמת העולם הראשונה כשהיה בחופשה של טירול לפני נסיעה עד מנצ 'סטר עשה את המסע הקשה ביותר, אך הוא ואשתו הגיעו מנצ' סטר באוקטובר 1914 נתקל לשוט מסביב בצפון סקוטלנד storms באמצעות הקשה על הדרך שלהם.

בוהר היה במנצ 'סטר עוד יותר מאז שהוא צפוי כיסאו לא אישרו עד אפריל 1916. עם זאת, הוא היה שמח מאוד פרודוקטיבי תקופה. Pais כותב ב:

בתחילת הקיץ של 1916 חזר Bohrs את דנמרק. ארבע שנים קודם לכן עזב בוהר המלא של מנצ 'סטר undigested רעיונות מרתקים אך atom בנושא. עכשיו הוא כמו השתולים האב של שדה, כפי פרופסור בקופנהאגן, עם אשתו, אשר אמור היה ביתם הבכורה שלו בצד.

בשנת 1917 נבחר בוהר את דנית האקדמיה המלכותית למדעים והוא החל לתכנן עבור המכון פיזיקה תיאורטית בקופנהאגן. זה נוצר עבור אותו ואת, מעצם פתיחת 1921, הוא הפך את הבמאי, מעמד הוא החזיק למשך שארית חייו:

זה הפך במהרה המכון מכה עבור פיזיקאים תיאורטיים מכל רחבי העולם, ואחרי 1933 א מחסה טוב עבור מדענים רבים אשר נמלט מן המקום מ גרמניה של היטלר. מרכז חברתי שלהם היה בית גדול "Gamle Carlsberg", שנמסרו על ידי המדינה מייסד "ידועים מבשלה ו ממוקם בבית לרשותו של נילס בוהר בשנת 1932. כאן, תחת טיפול אמהי של אשתו היפה של בוהר, Margrethe ... התלמידים חוקרים של כל המדינות התכנסו כדי לאכול ולדבר ולהקשיב למוסיקה, ולעיתים קרובות לשבת ממש ממש לעבר הרגליים של בוהר, מנסה לתפוס את הערותיך אתגר, מתוחכם הערות, עדינה בדיחות, שדיברה על הקול שלו רך דנית.

בוהר הוא הטוב ביותר הידועים לחקירות של אטומי מבנה המכונה לעיל וכן לעבודה על קרינה, אשר זכו 1,922 לו את פרס נובל בפיסיקה. הוא נתן הרצאה על עבודתו שעבורה הוא הפרס הוענק ב 11 בדצמבר 1922 ב שטוקהולם. הוא דיבר אטומי של יציבות electrodynamic התיאוריה של חשבון נותן את מקורותיה של תורת הקוואנטים, מימן את עצמו, להסביר את היחסים בין המרכיבים. ההסבר שלו כיסה את הקליטה ואת עירור של רוח רפאים בקווים התכתובת עיקרון בו היתה יוצאת בשלושה עיתונים על תורת הקוואנטים של spectra בין 1918 ו 1922.

בשנת 1923 בוהר משוקלל של רעיונות:

על אף היציאה מן היסוד הרעיוני של תיאוריות של מכניקה קלאסית אלקטרודינמיקה מעורבים וכן אלה postulates, הועלתה האפשר כדי לעקוב אחר קשר בין קרינה emitted על ידי אטום ואת תנועת חלקיקים אשר מציג את מרחיק לכת ביותר לכך הקבלה נתבע על ידי רעיונות הקלאסית של מקור קרינה.

מכניקת הקוואנטים עשוי להיות אמר הגיעו 1925 ו הייזנברג שנתיים לאחר מכן ציינו את עקרון אי ודאות. בשנת פגישה בשעה קומו בצפון איטליה, בספטמבר 1927 בוהר קדימה לשים את עקרון complementarity אשר נתנו פרשנות הפיזי של הייזנברג זה אי ודאות באשר הם. הוא הציע complementarity בתפיסות ותמונות, חלקיק גלי, לצמד משתנים, קוונטית אבולוציה - קלאסיות וכו 'המידות כפי ביסודו של פרשנות חדשה של יסודות תורת הקוונטים. רעיונות של בוהר complementarity מלאה בחנו ב.

בוהר חשב כי הרעיון שלו של complementarity יכול לשחק תפקיד חשוב בתחומים אחרים מאשר פיזיקה קוונטית והוא עבד על רעיונות אלה במשך שאר חייו. הוא נחשב יישומים ביולוגיה, פסיכולוגיה או תורת ההכרה. זה כבר הציע את הרעיון של complementarity הגיע מבחוץ פיזיקה, חלקם טוענים כי שורשיה של רעיון שמקורו דיונים עם אביו, הפילוסוף Christiansen ו Hoffding כשהוא היה עדיין בבית הספר. אחרים, כמו למשל ב Pais, לתת משכנע טענות בוהר, עולה כי לא היה מושפע ביודעין Hoffding של הפילוסופיה.

זה היה מבט של בוהר תורת הקוואנטים אשר בסופו של דבר היה להפוך קיבל. איינשטיין הביע ספקות לגבי קברו של בוהר פרשנות ו בוהר, איינשטיין ו Ehrenfest ביליתי שעות רבות דיון עמוק, אבל התצוגה של בוהר prevailed. בוהר הביע תצוגה זו אומר:

עדויות שנגבו תחת תנאים ניסויים שונים אינה יכולה להיות comprehended בתוך תמונה אחת, אבל צריך להיחשב משלימות, במובן זה רק לסך של תופעות אפשריות exhausts מידע על אובייקטים.

HBG Casimir כתבה המתארת את מה שהוא היה רוצה לעבוד עם בתוך בוהר את המוסד:

גם מי בוהר מרוכזים יותר intensely וצריכים להישאר יותר כוח מאשר כל אחד מאיתנו, חיפשתי פורקן ב צלבית פאזלים, בספורט, וכן מנסה לשעשע דיונים.

בוהר של תרומות גדולות אחרות, בנוסף על תורת הקוואנטים, התיאורטי שלו כוללים תיאור של הטבלה תקופתיים של אלמנטים סביב 1920, את התיאוריה של גרעין אטומי להיות 1936 ב תשלובת המבנה, ואת ההבנה של התבקעות אורניום במונחים של איזוטופ ב 235 1939.

בשנת 1937 בוהר, אשתו והבן שלהם, האנס, עשה סיור עולמי. הם נסעו לארצות הברית, יפן, סין, ו ברית המועצות. באותה שנה הוא השתתף ב Rutherford הלוויתו של מנזר וסטמינסטר בלונדון, לתת נאום מרגש:

כשאני הראשונה הייתה הזכות לעבוד תחת השראה האישי שלו הוא כבר היה הפיזיקאי הגדול ביותר של מוניטין, אך למרות זאת הוא היה אז, ותמיד נשאר, פתוח לשמוע מה היה צעיר ב במוחו. ... המחשבה של אותו תמיד יהיה לנו להיות מקור רב ערך על עידוד ואת כוח מוסרי.

בוהר, אף הוא היה christened של הכנסייה הנוצרית, היה יהודי על מקורותיה של אמא שלו בצד זאת, כאשר הנאצים השטח דנמרק בשנת 1940, הפך את חייו יעלה קשה. הוא נאלץ לברוח בשנת 1943 על ידי מובילים אותי אל שבדיה על ידי ספינת דיג. משם הוא היה מועף לאנגליה שם הוא החל לעבוד על הפרויקט כדי ליצור פצצה גרעינית סדוק. אחרי כמה חודשים הוא נסע יחד עם צוות מחקר בריטי Los Alamos בארצות הברית, שם הם המשיכו לעבוד על הפרויקט.

עם זאת בוהר היה עמוק מודאג לגבי השליטה בנשק גרעיני ו מ 1944 הוא ניסה לשכנע את צ 'רצ' יל ואת רוזוולט עבור צריך לעבור את שיתוף הפעולה הבינלאומי. הוא כתב מכתב פומבי של האו"ם בשנת 1950 בטענה עבור רציונלי, שלווה אטומי שלנו:

האנושות תהיה להתמודד עם הסכנות של תווים חסרי תקדים, אלא אם כן, ב עקב הזמן, אמצעים שניתן לנקוט על מנת למנוע אסון כזה נורא תחרות נשק ומתאם להקים שליטה בינלאומית של ייצור ושימוש בחומרים חזקים.

בנו של בוהר Aage גם הפך הפיזיקאי המשותפים וכן את פרס נובל פיסיקה בשנת 1975. (זהו רק מקרה אחד של מדענים מפורסם באותה משפחה. אחרים הם ואן Vlecks וכן את Braggs ו מאדאם קירי ואת בתה אירן Joliot.)

בוהר קיבל את הראשון בארה"ב אטומים פרס לשלום בשנת 1957. הוא מת מ התקף לב בביתו ב -1962 ואחרי זה נתוני מדענים והמובילה בעולם הצטרפו tributes משלמים לו. כתב הנשיא קנדי (ראה למשל):

מדענים אמריקאים, אכן כל האזרחים האמריקאית שהכירו דוקטור של בוהר השם ואת התרומות שלו נהדר, יש לו כבוד venerated עבור יותר משני דורות ...


Source:School of Mathematics and Statistics University of St Andrews, Scotland