מתמטיקאים

קו זמן תמונות כסף בולים סקיצה חיפוש

Werner Karl Heisenberg

תאריך לידה:

מקום לידה:

תאריך מוות:

מקום המוות:

5 Dec 1901

Würzburg, Germany

1 Feb 1976

Munich, Germany

מצגת
לב - תרגום אוטומטי של גירסה אנגלית

ורנר הייזנברג זה היה אבא אוגוסט הייזנברג ואמו אנה Wecklein. באותו זמן כי ורנר נולד אביו היה עומד התקדמות מלהיות מורה בית ספר של השפות הקלאסיות כדי להיות ממונים בתור Privatdozent באוניברסיטת Würzburg. אביה של אנה, ניקולאוס Wecklein, היה מנהל של Maximilians גימנסיון במינכן והיה בעת אוגוסט הייזנברג היה חניך כי מורה בבית הספר שהוא פגש את אנה. באוגוסט ו אנה נשואים במאי 1899. ורנר היה אח ישן יותר ארווין, יליד 1900 מרץ, שהיה לכן כמעט שנתיים יותר מאשר זה של נושא הביוגרפיה.

אוגוסט היה הייזנברג:

... א די חזק, מבוקר ומסוגר, סמכותי נתון.

הוא היה אונגלי Lutheran ואשתו אנה היו המרה מלהיות רומאי קתולי כדי לוודא דתיים לא היו בעיות עם הנישואים שלהם. אנה חודש אוגוסט, עם זאת, היו רק דתיים למען האמנה. נוצרי היה צפוי האמונה של אנשים את מעמדם של אותם עבור כך שזה היה הכרח חברתי. ביחידות, לעומת זאת, הם הביעו חוסר אמונה דתית, ובמיוחד הם הביאו על עצמם את הילדים בצע Christian ethics אבל הראה חוסר אמון מוחלט של הצד ההיסטורי של הנצרות.

בחודש ספטמבר 1906, זמן קצר לפני יום ההולדת החמישי שלו, ורנר רשום ב ספר יסודי ב Würzburg. הוא בילה שלוש שנים באותו בית ספר, אבל אז בשנת 1909 התמנה אביו של פרופ 'ו יוונית מודרנית התיכון באוניברסיטת מינכן. בחודש יוני 1910, כמה חודשים אחרי אביו לקח את professorship, ורנר ושאר עברה המשפחה מינכן. הנה הוא נכח Elisabethenschule מספטמבר, ההוצאות רק שנה אחת בבית ספר זה לפני הזנת Maximilians גימנסיון במינכן. זה היה כמובן בית הספר, שם סבו היה מנהל.

בשנת 1914 החלה מלחמת העולם הראשונה ואת גימנסיון היה מוחזקים בידי כוחות. השיעורים היו מסודרים בצורה שונה מבנים, בשל מצב שיבושים הייזנברג התחייבה הרבה מחקר עצמאית אשר היתה ישפיע לטובה על החינוך שלו. נושאים ביותר שלו היה מתמטיקה, פיזיקה והדת שלו אבל הרשומה בית הספר שלו לאורך הקריירה היה מעולה בכל סבב. למעשה שלו היו יכולות מתמטיות כאלו tutored בשנת 1917 הוא חבר משפחה שהיה באוניברסיטה ב חצץ. בתקופה זו הוא השתייך של ארגון מעין צבאי שפעל באזור גימנסיון עם כוונה להכין את הצעירים מאוחר יותר עבור שירות צבאי.

הייזנברג עבד גם על משקים כמו תרומתו ארגון התנדבותי אחר אשר שלחו את הילדים כדי לעזור בתחומי באביב ובקיץ. זה לקח לו לעבוד מחוץ לבית בפעם הראשונה בשנת 1918 כאשר הוא נשלח לעבוד על חלבית בחוותו העליון של בוואריה. פעם זה היה מאוד קשה עם שעות ארוכות של עבודה עשה יותר גרוע מאז היה די מזון. הוא בילה את פנאי משחק שחמט, שהוא עשה ברמה גבוהה מאוד, וכן לקרוא טקסטים מתמטיקה הוא לקחו איתו. למעשה זה היה לו זמן להתעניין ב תורת המספרים והוא קרא קרונקר זה עובד וניסה למצוא ראיות אחרונה של משפט פרמה.

אחרי המלחמה הסתיים בשנת 1918 בגרמניה המצב הפך להיות בלתי יציב עם שונות factions מנסה לקחת כוח בכוח. הייזנברג לקחו חלק בפעולות צבאיות הדחקה של בוואריה ברית כוחות, אך למרות שהיה זה עסק רציני מאוד, הצעירים כנראה טיפל בה כמעט כמו משחק. אחר כך הוא כתב:

הייתי ילד של 17 ואני נחשב זה סוג של הרפתקאות. זה היה כמו משחק שוטרים ו robbers ...

במסגרת גימנסיון הייזנברג בראש תנועת נוער והוא הוביל מאוחר יותר תנועה בתוך צעירים בוואריה הליגה. בשנת 1920 הוא לקח את Abitur בחינה והיה אחד מתוך שניים מן התלמידים נכנסו עבור גימנסיון Maximilians בוואריה רחב התחרות עבור מלגה מאת של קרן Maximilianeum. עשר מלגות וכן הייזנברג היו זמינות רק עשה את זה על ידי אחד עשר שהגיע למקום. את תוצאות בחינה במתמטיקה ומדעי הפיסיקה היו classed כפי יוצא דופן, אך את המאמר על "הטרגדיה כמו אמנות פואטי" היה הרבה פחות מרשים. הוא דחה את ההצעה של לינה חינם את קרן מן, מעדיף לחיות עם הוריו.

בתקופה שבין לוקח את Abitur בחינה והזנת אוניברסיטת מינכן, הייזנברג הלך מחוץ החלקה עם קבוצת הנוער שלו. הוא כמעט מת טיפוס הבטן בו הוא מכווץ את ההוצאות לאחר לילה של הטירה שהיה משמש בית חולים צבאי. הוא התאושש, למרות בעיות של השגת מזון מתאים, בזמן כדי להתחיל את לימודיו באוניברסיטה. במהלך הקיץ של 1920 היה הייזנברג, כפי שהוא היה לאורך זמן, מתוך כוונה טהורה ללמוד מתמטיקה באוניברסיטה. היה לו לקרוא בכמן Weyl וגם זה טקסט אשר נתן סקירה מלאה של תורת המספרים, דבר שלא היה מיועד כדי להיות חקר את נושא הדוקטורט שלו. הוא ניגש פרדיננד פון Lindemann כדי לראות אם הוא יהיה ממונה המחקר שלו.

היה ראיון עם Lindemann היה הצלחה אז הייזנברג עשוי להיות היום ידוע בשם מצטיין מספר תאורטיקן. עם זאת, הראיון לא עובר טוב, כמעט בטוח שכן Lindemann היה רק שנתיים מחוץ ו מסתגר היה רק הסכים לראות הייזנברג טובה כמו אבא שלו שהיה חבר או קולגה. בעקבות כך הייזנברג היה ראיון עם Sommerfeld מי קיבל אותו בשמחה כמו תלמיד.

עם הבחור סטודנט פאולי, הייזנברג החלה ללמוד פיזיקה תיאורטית תחת Sommerfeld באוקטובר 1920. בהתחלה הוא היה זהיר, בעיקר לוקח שיעורים במתמטיקה וכן לוודא כי הוא מסוגל לשחזר את המתמטיקה פיזיקה תיאורטית אם הלך רע. הוא על ידי Lindemann קורסי נמנע, עם זאת, כל כך מתמטית האינטרסים שלו עברה מספר מ גיאומטריה כדי תיאורית. בקרוב את אמון פיזיקה תיאורטית היה כזה כי לפי הסמסטר השני הוא היה לוקח את כל Sommerfeld 's הקורסים. הוא לקח גם קורסי ניסיוני פיזיקה, שהיו חובה, והוא החל לתכנן את המחקר על עצמו היחסות. עם זאת פאולי, שהיה באותה עת העיקריים שלו עובד על סקר של תורת היחסות, מומלץ לו לעשות נגד זה נושא המחקר. על מבנה אטומי, עם זאת, הסביר פאולי, הרבה יותר צורך לבצע מאז התיאוריה ולהתנסות לא מסכים.

בשנת הייזנברג שלו כתב ימים באוניברסיטה:

הראשון שלי שנתיים ב אוניברסיטת מינכן היו די השקיע בשני עולמות שונים: בין חבריי של תנועת הנוער והן את התקציר ממלכה של הפיסיקה התיאורטית. שני העולמות היו כל כך הרבה פעילות אינטנסיבית שאני לעיתים קרובות במצב של agitation גדול, על אחת כמה וכמה כאשר מצאתי את זה די קשה לנסוע הלוך ושוב בין השניים.

בחודש יוני 1922 הוא השתתף הרצאות על ידי נילס בוהר ב גטינגן. חזרתם של מינכן, Sommerfeld נתן לו בעיה hydrodynamics לשמור אותו בזמן שהוא עסוק (Sommerfeld) השקיע הפעלה 1922-23 בארה"ב. הייזנברג הציג תוצאות ראשוניות על הבעיה על התפרעות בכל ועידה אינסברוק לפני הולך שוב כדי ללמוד עם גטינגן נולד, פרנק, ו Hilbert בעת שהיה ממונה היה רחוק. שם הוא עבד עם התיאוריה נולד ב אטומי, כתיבה משותפת עם אותו על נייר הליום. את עבודת הדוקטורט, הוצגה בפני מינכן בשנת 1923, היה על התפרעות בתוך נוזל הזרמים.

לאחר קבלת הדוקטורט שלו הייזנברג הלך על טיול פינלנד מכן, באוקטובר 1923, הוא חזר כמו גטינגן נולד זה עוזר. בחודש מרץ 1924 הוא נילס בוהר ביקר במכון עבור פיזיקה תיאורטית בקופנהאגן, שם הוא נפגש איינשטיין בפעם הראשונה. חוזרים שוב ל גטינגן הוא הניב את habilitation הרצאה ב 28 ביולי 1924 ו מוסמכים ללמד בגרמנית באוניברסיטאות.

הייזנברג מאוחר יותר כתב:

למדתי אופטימיות מ Sommerfeld, בשעה גטינגן במתמטיקה, פיסיקה ו מ בוהר.

מספטמבר 1924 עד מאי 1925 הוא עבד, עם תמיכה של רוקפלר הענק, עם נילס בוהר באוניברסיטת קופנהגן, חוזרים עבור הקיץ של 1925 ל גטינגן. הייזנברג המצאתי מכניקה מטריצות, הגרסה הראשונה של מכניקת הקוואנטים, בשנת 1925. הוא לא המציא את המושגים האלה כמו המטריקס אלגברה, עם זאת, התמקדה תשומת הלב הוא דווקא על קבוצה של quantised הסתברות amplitudes. אלה התגבשה amplitudes שאינו אלגברה חלופי. זה היה מקס נולד ב ירדן ו Pascual גטינגן אשר הכיר בעובדה זו שאינה חלופי אלגברה להיות מטריצה אלגברה.

מכניקה המטריקס היה עוד שלוש פותחו על נייר מחבר לפי הייזנברג, נולד וירדן שפורסם בשנת 1926. בחודש מאי 1926 התמנה הייזנברג מרצה העוסקים בפיסיקה תיאורטית בקופנהאגן, שם הוא עבד עם נילס בוהר. ב -1927 הייזנברג מונה כיסא באוניברסיטת לייפציג והוא הניב inaugural הרצאה שלו ב -1 בפברואר 1928. הוא היה אמור להחזיק עד להודעה זו, בשנת 1941, הוא עשה את מנהל המכון וילהלם Kaiser פיסיקה בברלין.

בשנת 1932 הוענק לו את פרס נובל בפיסיקה עבור:

יצירה של מכניקת הקוואנטים, היישום אשר הביא, בין השאר, את הגילוי של הטפסים allotropic של מימן.

נאומו של המצגת H Pleijel אמר:

הייזנברג ... צפו הבעיה שלו, החל מתחילת מאוד, מאת בעל זווית רחבה כל כך, כי זה טיפלתי מערכות electrons, אטומים, ואת מולקולות. לדברי הייזנברג אחד חייב להפעיל אותו פיזית בכמויות כאלה כמו היתר תצפית ישירה, ואת משימה מורכבת של מציאת חוקים המקשרים כמויות אלה יחד. הכמויות קודם כל כדי להיחשב הם תדרים ו intensities של שורות של spectra של אטומים ועל מולקולות. הייזנברג כעת נחשב את השילוב של כל תנודות אלו מגוון כאחד המערכת, עבור הטיפול בהם מתמטיים, הוא נקבעו כללים מסוימים סימבולי של החישוב. זה היה כבר בעבר היה נקבע כי סוגים מסוימים של תנועה בתוך האטום חייב להיות עצמאיים צפו ממקום אחד מסוים, עוד תואר, באותו אופן שבו הוא הבדל מסוים שנעשה בין מכניקה קלאסית במקביל תנועה ו rotational motion. יש לציין כי בכלל זה כדי להסביר את המאפיינים של ספקטרום זה היה צורך להניח רוטציה עצמי חיובי של nuclei ואת electrons. אלו סוגים שונים של תנועה של אטומים או מולקולות שונות לייצר מערכות הייזנברג של מכניקת הקוואנטים. ככל גורם היסוד של התיאוריה של הייזנברג ניתן לשים את שלטון קדימה יצאה עם אותו על ידי הנחוץ סימוכין היחסים בין לתאם את המיקום ואת מהירות של אלקטרון, לפיו כלל פלאנק הוא קבוע הוא הציג את חישובי מכניקה קוונטית-בתור הגורם המכריע. ...

הייזנברג של מכניקת הקוואנטים יושם על ידי עצמו ואחרים כדי ללמוד על המאפיינים של של spectra של אטומים או מולקולות, ויש לו yielded אשר מסכימים עם תוצאות המחקר הניסיוני. זה יכול להיות אמר כי הייזנברג של מכניקת הקוואנטים, הפכה אפשרית של systemization של spectra של אטומים. זה צריך להיות גם הזכיר כי הייזנברג, כאשר הוא מיושם על התיאוריה שלו המורכבת של שתי מולקולות דומות אטומים, נמצא בין היתר כי מולקולת מימן חייב להתקיים בשני טפסים שונים שאמורה להופיע בחלק נתון יחס זה לזה. נבואה זו של הייזנברג היה הניסוי אישר גם מאוחר יותר.

הייזנברג אולי הטוב ביותר הוא ידוע בשל העיקרון של אי ודאות, שהתגלו ב -1927, שבו נקבע כי היא קובעת את המיקום ו המומנטום של החלקיקים מכיל שגיאות בהכרח תוצר של מה שיכול להיות לא פחות מאשר את קוונטית קבוע h. שגיאות אלה הן זניח בכלל אלא הופכים להיות קריטיים בעת עיון מאוד קטן כמו אטום. זה היה ב -1927 כי הייזנברג נכחו Solvay כנס בבריסל. בשנת 1969 הוא כתב:

לאלו מאיתנו שהשתתפו בפיתוח גרעיני התיאוריה, חמש שנים לאחר Solvay כנס בבריסל ב -1927 נראה כל כך נפלא שאנחנו מהם דיבר לעיתים קרובות את כ תור הזהב של פיזיקה גרעינית. הרבה מכשולים היו מאוכלסים כי כל המאמצים שלנו ב שנים שקדמו לה הייתה מסומנת מהדרך, עד לשער שדה חדש לחלוטין, את מכניקת הקוואנטים של אטומי פגזים עמד פעור, וכן פירות טריים נראה מוכן במסיק.

הייזנברג שפורסם הפיזי של עקרונות תורת הקוואנטים בשנת 1928. בשנת 1929 הוא ירד ב הרצאה לסיור לארצות הברית, יפן, והודו. 1930s של הייזנברג ו פאולי השתמשו quantised realisation של חללי מסבך את החישובים. הייזנברג קיווה מתמטית נכס זה יוביל את בסיסי נכס הטבע עם 'אורך היסוד' כאחד קבוע של הטבע.

בשנת 1932 כתב שלושה הייזנברג חלק נייר המציגה את התמונה המודרנית של גרעין של אטום. הוא טיפל את המבנה של רכיבים שונים גרעיני בדיון מחייבים את אנרגיות שלהם ואת היציבות. מסמכים אלה פתחה את הדרך לאחרים כדי ליישם את תורת הקוואנטים גרעין אטומי.

בשנת 1935 הנאצים הביאו חוק לפיה פרופסורים מעל 65 נאלץ לפרוש. Sommerfeld היה 66 והוא כבר היה רמז לכך שהוא רצה הייזנברג לו כדי להצליח. זו הייתה פגישה נורא הייזנברג אשר רצה ובשנת 1935 Sommerfeld שוב הראה כי הוא רצה הייזנברג כדי למלא את הכיסא. עם זאת בתקופה זו היה כאשר הנאצים רצו "מתמטיקה גרמנית" כדי להחליף את "היהודי במתמטיקה" ו "פיזיקה גרמנית" כדי להחליף את "הפיסיקה היהודית". תורת היחסות ואת תורת הקוואנטים היו classed כמו "יהודי", וזאת כתוצאה הייזנברג על מינויו של מינכן היה חסום. למרות שהוא היה יהודי בשום דרך, הייזנברג היה נתון תכופות התקפות בעיתונות המתאר של אותו להיות "בסגנון יהודי".

בשנת 1937 נישאו אליזבת הייזנברג שומאכר. הוא פגש אותה דרך המוזיקה שלו שהיה חשוב לו לאורך כל חייו. פסנתרן מצוין, נפגשו אליזבת הייזנברג שומאכר בכל קונצרט בו הוא היה מבצע לעבר ביתו של חברו. אליזבת הייתה רק 22 כאשר הם נפגשו, הייזנברג היה 35. הם היו נשואים ב 29 באפריל 1937, פחות משלושה חודשים אחרי הם נפגשו לראשונה. הייזנברג היה ביקש לקחת את מינויו במרץ בשעה מינכן אבל ביקש את תאריך להתעכב עד אוגוסט בגלל החתונה שלו. הוסכם כי הוא צריך לקחת את מינויו ב -1 באוגוסט. הוא ואשתו הגיעו במינכן ביולי אך מינויו נחסמה על ידי הנאצים.

במהלך מלחמת העולם השנייה, בראשותו של הייזנברג הצליח גרמנית פרוייקט Uranverein נשק גרעיני. הוא עבד עם אוטו האן, באחד discoverers של התפלגות גרעיני, על פיתוח של כור אטומי אך לא הצליחו לפתח תוכנית אפקטיבית עבור נשק גרעיני. בין אם זה היה בגלל חוסר משאבים או חוסר רצון לשים על נשק גרעיני בידי הנאצים, לא ברור.

לאחר המלחמה הוא נעצר על ידי Alsos, משימה סודית שלאחר מכן לקדם את כוחות בעלות הברית באירופה, כדי לקבוע את ההתקדמות של גרמניה של פצצה גרעינית הפרויקט. הוא היה interned לעבר בית הול ב Godmanchester, Huntingdonshire, אנגליה, גרמנית עם חוקרים מובילים אחרים. עם זאת הוא חזר לגרמניה בשנת 1946 כאשר הוא התמנה לתפקיד המנהל של מכון מקס פלאנק פיסיקה אסטרופיסיקה ב גטינגן. בחודשי החורף של 1955-1956 הוא נתן את Gifford הרצאות על פיזיקה ופילוסופיה "באוניברסיטת סנט אנדרוס. כאשר מכון מקס פלאנק מינכן עברה בשנת 1958 המשיך כפי הייזנברג שלה מנהל. הוא החזיק את ההודעה עד שהוא נכנע לגורל בשנת 1970.

הוא היה מעוניין גם את הפילוסופיה של פיסיקה wrote פיסיקה ופילוסופיה (1962) ו פיסיקה ומעבר (1971).

הייזנברג קיבלו רבים honours המדהימה שלו תרומות בנוסף את פרס נובל פיסיקה. הוא נבחר בחור של החברה המלכותית של לונדון, והיה חבר בוועד academies של גטינגן, בוואריה, סקסוניה, פרוסיה, שבדיה, רומניה, נורווגיה, ספרד, הולנד, רומא, את Akademie der Naturforscher Leopoldina, את Accademia dei Lincei, של האקדמיה האמריקנית לאמנויות ומדעים. בין הפרסים שקיבל היה קופרניקוס את הפרס.

Source:School of Mathematics and Statistics University of St Andrews, Scotland