ریاضیدانان

خط بار عکس پول تمبر طرح جستجو

Werner Karl Heisenberg

تاریخ تولد:

محل تولد:

تاریخ مرگ:

محل مرگ:

5 Dec 1901

Würzburg, Germany

1 Feb 1976

Munich, Germany

ارائه ویکیپدیا
توجه -- ترجمه خودکار از نسخه انگلیسی

ورنر کارل هایزنبرگ 'ثانیه یدلایمخیرات اوت هایزنبرگ پدر و مادرش بود آنا Wecklein شد. در آن زمان که ورنر پدر متولد شد در مورد به از یک معلم مدرسه از زبان های کلاسیک به عنوان یک پیشرفت Privatdozent در دانشگاه Würzburg منصوب می شوید. پدر آنا 's، Nikolaus Wecklein ، headmaster از Maximilians ورزشگاه در مونیخ بود و آن شد در حالی که یدلایمخیرات اوت هایزنبرگ معلم کارآموزی در آن مدرسه ای که او آنا ملاقات کرده بود. اوت و آنا یدلایمخیرات 1899 مه ازدواج کرده بودند. ورنر به حال برادر بزرگتر اروین ، متولد یدلایمخیرات 1900 مارس ، که قرار بود در نتیجه نزدیک به دو سال قدیمی تر از موضوع این مقاله.

یدلایمخیرات اوت هایزنبرگ این بود :

... نه سفت ، شدیدا کنترل شده ، رقم اقتدارگرا.

او لوتری انجیلی و همسرش بود آنا به حال از یک کاتولیک روم تبدیل شد تا مطمئن شویم که هیچ گونه مشکل مذهبی با ازدواج آنها وجود ندارد. اوت و آنا ، با این حال ، تنها مرجع دینی بود به خاطر قرارداد. باور مسیحی از مردم انتظار می رود موقعیت آنها شد تا برای آنها آن را یک ضرورت اجتماعی بود. در خصوصی ، با این حال ، آنها خود را ابراز عدم اعتقادات مذهبی ، و به ویژه آنها آورده تا فرزندان خود را به دنبال اصول اخلاقی مسیحی ، اما تعداد ناباوری در سمت های تاریخی از مسیحیت را نشان داد.

در سپتامبر 1906 ، در مدت کوتاهی قبل از تولد را پنجم ، ورنر ثبت نام در مدرسه ابتدایی در Würzburg. او سه سال در آن مدرسه گذراند اما بعد از آن در سال 1909 پدرش استاد مدرن میانه و یونانی در دانشگاه مونیخ منصوب شد. در ژوئن 1910 ، چند ماه بعد از پدرش گرفت تا مقام استادی ، ورنر و بقیه خانواده به مونیخ نقل مکان کرد. او Elisabethenschule وجود دارد از سپتامبر حضور داشتند ، صرف تنها یک سال در این مدرسه پیش از ورود به ورزشگاه Maximilians در مونیخ. البته این مدرسه بود که پدربزرگش headmaster شد.

در سال 1914 جنگ جهانی اول آغاز شد و سالن تربیت بدنی بود توسط نیروهای اشغال کردند. دروس در ساختمان های مختلف ترتیب داده بودند و به عنوان نتیجه اختلال هایزنبرگ عهده مطالعه بسیار مستقل است که احتمالا به حال اثر سودمندی در آموزش و پرورش است. بهترین مطالب او در ریاضیات ، فیزیک و مذهب اما رکورد او در سراسر دوران مدرسه اش بود عالی در تمام طول قرار گرفتند. در واقع توانایی های ریاضی او چنان بود که در سال 1917 او tutored دوست خانواده بود که در دانشگاه در حساب جامعه و فاضله. در طی این مدت او به یک سازمان شبه نظامی که در عمل در سالن تربیت بدنی با هدف آماده کردن مردان جوان برای خدمات بعد نظامی تعلق دارد.

هایزنبرگ نیز در مزارع کار می کرد تا سهم خود را به یک سازمان داوطلبانه است که خبر برای کمک به پسران در زمینه در فصل بهار و تابستان. این کار او را گرفت دور از خانه برای اولین بار در سال 1918 هنگامی که به در مزرعه های لبنی در بایرن بالایی کار فرستاده شده است. این زمان مشکلات زیادی را با ساعت های طولانی کار ساخته شده بود بدتر از مواد غذایی وجود دارد ناکافی بودند. او اوقات فراغت خود را صرف بازی شطرنج ، که او را به استاندارد بسیار بالا بود ، و همچنین خواندن متنهای او ریاضیات را با او گرفته شده بود. در واقع در این زمان او در نظریه اعداد علاقه مند شده بودند و او دفعات بازدید : کرونکر 'ثانیه کار و تلاش برای یافتن اثبات آخرین قضیه فرما.

پس از پایان جنگ در سال 1918 در آلمان وضعیت ناپایدار با جناح های مختلف در تلاش برای گرفتن قدرت را با زور تبدیل شد. هایزنبرگ در بخشی از سرکوب نظامی نیروهای اتحاد جماهیر شوروی در زمان باواریا ، اما با وجود آن که کسب و کار بسیار جدی بود ، مردان جوان احتمالا آن را تقریبا به عنوان یک بازی درمان کرد. او بعدها نوشت :

من یک پسر از 17 در نظر گرفته بود و من آن را نوعی ماجراجویی. این بازی مانند پولیس و سارق مسلح بود...

در ورزشگاه هایزنبرگ به رهبری جنبش جوانان و او بعدها به رهبری جنبش در داخل باواریا جوان لیگ برتر فوتبال. در سال 1920 او در زمان و سؤال خود را Abitur و یکی از این دو دانش آموزان را از Maximilians ورزشگاه برای رقابت های گسترده ای را برای باواریا بورسیه از بنیاد Maximilianeum وارد شد. یازده نفر بورسیه در دسترس بود و هایزنبرگ آن را فقط توسط آینده در محل یازدهم ساخته شده است. نتایج و سؤال از او در ریاضیات و فیزیک به عنوان فوق العاده طبقه بندی شده بود ، اما او در مقاله "تراژدی به عنوان هنر شاعرانه" بسیار کمتر برانگیزنده احساسات بود. او کاهش یافت ارائه خوابگاه رایگان از دوره مقدماتی ، ترجیح می دهند که با پدر و مادر خود زندگی می کنند.

در مدت زمان بین گرفتن و سؤال خود را Abitur و ورود به دانشگاه مونیخ ، کارل هایزنبرگ میشدن کوه نوردی با گروه های جوانان است. او تقریبا از حصبه مرده است که او پس از گذراندن شب در یک قلعه که به عنوان یک بیمارستان نظامی استفاده شده بود ، قرارداد. او ، با وجود مشکلات بدست آوردن مواد غذایی مناسب بهبود در زمان تحصیلات دانشگاهی خود را آغاز کرد. در طول تابستان سال 1920 هایزنبرگ بود ، وی برای مدتی شده بود ، قصد خالص برای تحصیل ریاضیات در دانشگاه. Weyl او را خوانده بود و همچنین Bachmann 'ثانیه متن که به داد بررسی کاملی از نظریه اعداد و این بود که در نظر گرفته شده موضوع تحقیق خود را برای دکترای خود را. او نزدیک فردیناند فون Lindemann تا ببینیم آیا او خواهد بود سرپرست پژوهش است.

به حال مصاحبه ای با Lindemann شده است ، یک موفقیت و سپس هایزنبرگ ممکن است امروزه به عنوان نظریه شماره برجسته شناخته می شوند. با این حال ، انجام مصاحبه مراجعه نمی کند ، مسلما از Lindemann ، فقط دو سال خاموش شد کناره گیر و به حال فقط توافق کردند که به عنوان مراجعه کنید به نفع هایزنبرگ به پدرش که دوست و همکار شد. هایزنبرگ پس از این بود مصاحبه با Sommerfeld که خوشبختانه او را به عنوان دانشجو پذیرفته شده است.

با شخص او دانش آموز پائولی ، هایزنبرگ شروع به مطالعه فیزیک نظری تحت Sommerfeld در اکتبر 1920. در ابتدا او با احتیاط ، مصرف بیشتر کلاس های ریاضیات و مطمئن شوید که او می تواند به ریاضیات برگرداندن اگر فیزیک نظری رفت و بد داشته باشند. او دروس توسط Lindemann اجتناب شود ، با این حال ، تا منافع خود را از ریاضی نظریه اعداد هندسه به نقل مکان کرد. به زودی اعتماد به نفس خود را در فیزیک نظری بود به طوری که توسط ترم دوم بود گرفتن همه Sommerfeld 'ثانیه درسها. وی همچنین دوره های تجربی در فیزیک ، که در زمان اجباری بود ، و او شروع به انجام طرح تحقیقاتی در نسبیت. با این حال پائولی ، که در آن زمان کار بر روی مطالعه عمده خود را در تئوری نسبیت ، او را در مقابل انجام پژوهش در آن موضوع توصیه می گردد. در ساختار اتمی ، با این حال ، توضیح داد که پائولی ، خیلی از تئوری مورد نیاز برای انجام شود و انجام آزمایش را قبول ندارند.

در هایزنبرگ از روزهای آغازین خود را در دانشگاه نوشته است :

من اولین بار دو سال در دانشگاه مونیخ در دو دنیای کاملا متفاوت : تاپیک های ایجاد شده در میان دوستان من از جنبش جوانان و در عرصه انتزاعی از فیزیک نظری شد. در هر دو جهان را در رابطه با فعالیت شدید که من بود اغلب در حالت تحریک بزرگ پر شده بود ، در ادامه پس که من آن را در بر داشت و نه مشکل شاتل میان این دو.

در یدلایمخیرات 1922 ژوئن سخنرانی او حضور داشتند توسط نیلز بور در Göttingen. بازگشت به مونیخ ، Sommerfeld داد مشکل او را در علم نیرو وجنبش ابگونه نگه داشتن او در حالی که او مشغول (Sommerfeld) جلسه 1922-23 در ایالات متحده آمریکا به سر برد. هایزنبرگ در نتایج اولیه مشکل در آشوب در یک کنفرانس در اینسبروک ارائه شده قبل از رفتن دوباره به Göttingen با متولد شده است ، فرانک مطالعه ، هیلبرت و در حالی که سرپرست او بود دور. او کار می کرد با وجود متولد در نظریه اتمی ، نوشتن یک مقاله مشترک با او را در هلیم. تز دکترای او در سال 1923 به مونیخ ارائه شده بود ، در اغتشاش در جریان سیال.

پس از گرفتن دکترا او رفت و هایزنبرگ در سفر به فنلاند و سپس در اکتبر سال 1923 او به گوتینگن بازگشت و به عنوان متولد : 'ثانیه دستیار. در یدلایمخیرات 1924 مارس او نیلز بور در موسسه فیزیک نظری کپنهاگ در جایی که او تعداد بازدید اینشتین برای اولین بار ملاقات کردند. بازگشت دوباره به او تحویل داده Göttingen habilitation سخنرانی خود در یدلایمخیرات 1924 ژوئیه 28 و شرایط را برای تدریس در دانشگاه های آلمانی.

هایزنبرگ بعدها نوشت :

خوش بینی من از Sommerfeld ، ریاضیات در گوتینگن ، و فیزیک از بور را یاد گرفت.

از یدلایمخیرات 1924 سپتامبر تا یدلایمخیرات 1925 مه او کار می کرد ، با حمایت اعطای راکفلر ، با نیلز بور در دانشگاه کپنهاگ ، بازگشت را برای تابستان سال 1925 به Göttingen. مکانیک ماتریس هایزنبرگ اختراع شد ، اولین نسخه عمومی از مکانیک کوانتومی ، در سال 1925. او این مفاهیم به عنوان یک جبر ماتریس اختراع نیست ، با این حال ، به جای توجه او در مجموعه ای از دامنه احتمال کوانتیزه متمرکز شده است. این دامنه با تشکیل یک جبر غیر جابجایی پذیر. و آن را ماکس بورن در گوتینگن Pascual اردن به رسمیت شناخته شده بود که این جبر غیر جابجایی پذیر به جبر ماتریس.

مکانیک ماتریس در بیشتر از سه نویسنده مقاله بود که توسط هایزنبرگ ، متولد شد و اردن در سال 1926 منتشر شد. در یدلایمخیرات 1926 مه سخنران هایزنبرگ در فیزیک نظری در کپنهاک منصوب شد در آنجا با نیلز بور کار کرده است. هایزنبرگ در سال 1927 در دانشگاه لایپزیگ را به یک صندلی منصوب شد و او تحویل سخنرانی مراسم تحلیف خود را در یدلایمخیرات 1928 فوریه 1. او برای برگزاری این پست را تا زمانیکه در سال 1941 او مدیر انستیتو قیصر ویلهلم در برلین برای فیزیک ساخته شده است.

او در سال 1932 جایزه نوبل در فیزیک اعطا :

خلق مکانیک کوانتومی ، کاربرد است که به رهبری در میان دیگر چیزها ، به کشف فرم های چند شکلی هیدروژن است.

ارائه سخنرانی در ارتفاع Pleijel گفت :

هایزنبرگ... بازدید مشکل خود را ، از همان ابتدا ، از چنان گسترده است که زاویه آن را در زمان مراقبت از سیستم های از الکترون ها ، اتم ها و مولکول ها. به گفته هایزنبرگ یکی باید از مقادیر فیزیکی چنین اجازه شروع به نظارت مستقیم و وظیفه متشکل از قوانینی که پیدا کردن لینک این مقادیر با یکدیگر. مقدار اول از همه باید در نظر گرفته است از شدت و فرکانسهای خطوط در طیف های اتم ها و مولکول ها. هایزنبرگ در حال حاضر در نظر گرفته ترکیبی از تمام نوسانات از چنین طیف به عنوان یک سیستم (سیستم ریاضی را برای پردازش از آن ، او مجموعه ای از قوانین خاص symbolical محاسبه. این بود که قبلا در حال حاضر مشخص شده است که نوع خاصی از حرکت در درون اتم مستقل باشد باید به عنوان یکی دیگر از بازدید به یک رشته خاص ، به همان روشی که تفاوت خاصی را در مکانیک کلاسیک حرکت بین موازی و حرکت چرخشی ساخته شده است. باید در این زمینه ذکر می شود که در جهت توضیح خواص و طیف آن را به حال شده است لازم به عهده خود چرخش هسته مثبت و الکترون. انواع مختلف این حرکت برای اتمها و مولکولها را تولید سیستم های مختلف در مکانیک کوانتومی هایزنبرگ است. به عنوان عامل اساسی نظریه هایزنبرگ را می توان به جلو می شود ، منتفی شده توسط او با اشاره به رابطه بین مختصات و موقعیت و سرعت یک الکترون ، که توسط حکومت پلانک 'به ثانیه ثابت کوانتومی معرفی شده است مکانیک محاسبات به عنوان یک مجموعه عامل تعیین کننده. ...

هایزنبرگ در مکانیک کوانتومی به توسط خود و دیگران را به مطالعه خواص از طیف های اتم ها و مولکول ها استفاده شده است ، و تا به نتایج yielded که با تحقیق تجربی به توافق برسند. می توان گفت که هایزنبرگ در مکانیک کوانتومی ساخته است ممکن است از اسلوب سازی طیف های اتم ها. همچنین باید ذکر شود که هایزنبرگ ، هنگامی که او اعمال نظریه خود را به مولکول شامل دو اتم مشابه ، در بر داشت که در میان چیزهای دیگر در مولکول هیدروژن باید در دو شکل متفاوت وجود داشته باشد که باید در بعضی نسبت داده شده به هر یک از دیگر ظاهر می شود. این پیش بینی از هایزنبرگ بود ، بعد تجربی نیز تایید کرده اند.

هایزنبرگ است شاید بهترین راه حل برای اصل عدم قطعیت شناخته شده ، در سال 1927 کشف شد ، که بیان میکند : در تعیین و موقعیت و تکانه یک ذره ، لزوما حاوی اشتباهات محصول است که نمی تواند کمتر از کوانتومی ثابت h. این خطاها به طور کلی بی اهمیت حیاتی تبدیل می شوند اما زمانی که تحصیل در رشته های خیلی کوچکی را از قبیل اتم. آن را در سال 1927 هایزنبرگ این بود که با حضور Solvay کنفرانس در بروکسل. او در سال 1969 نوشته است :

برای کسانی از ما که شرکت در طراحی و توسعه تئوری اتمی ، پنج سال پس از کنفرانس Solvay در بروکسل در سال 1927 پس نگاه شگفت انگیز که ما اغلب از آنها را به عنوان عصر طلایی فیزیک اتمی صحبت کرد. موانع بزرگی که تمام تلاش های ما در سال های قبل اشغال شده بود تأیید قرار گرفته است خارج از راه بود ، درب را به میدان کاملا جدید و مکانیک کوانتومی از پوسته اتمی گسترده ای باز ایستاده ، و میوه های تازه آماده چیدن به نظر می رسید.

هایزنبرگ اصول فیزیکی تئوری کوانتوم در سال 1928 منتشر شده است. در سال 1929 او در تور سخنرانی به ایالات متحده ، ژاپن ، و هند رفت. در 1930s هایزنبرگ پائولی و تحقق فضای کوانتیزه را در محاسبات خود شبکه استفاده می شود. هایزنبرگ امیدوار بودند این خاصیت ریاضی را منجر به خاصیت بنیادی از طبیعت با طول '' اساسی به عنوان یکی از ثابت های از طبیعت.

هایزنبرگ در سال 1932 نوشت : در سه بخش مقاله است که توصیف تصویر مدرن از خود در هسته اتم. او تحت درمان با ساختار اجزای مختلف بحث در مورد انرژی هسته ای خود را الزام آور و ثبات است. این مقالات باز راه را برای دیگران به درخواست نظریه کوانتومی به هسته اتمی است.

در سال 1935 نازی ها در قانون عنوان شده که بوسیله ان استادان بالای 65 سال بازنشسته شده بود. Sommerfeld 66 بود و او در حال حاضر نشان داد شده بود که او هایزنبرگ می خواستم به او موفق شوند. این انتصاب که به شکل بدی می خواست و هایزنبرگ در سال 1935 Sommerfeld دوباره نشان داد که او هایزنبرگ می خواستم برای پر کردن صندلی او بود. با این حال این دوره زمانی که نازی ها می خواستم "ریاضیات آلمانی" را جایگزین "ریاضیات یهودی" و "فیزیک آلمانی" را جایگزین "فیزیک یهودی بود". نسبیت و تئوری کوانتوم به عنوان "یهودی" و به عنوان ملاقات حضوری با مدیریت هایزنبرگ نتیجه به مونیخ طبقه بندی شده بودند مسدود شده است. اگر چه او به هیچ وجه یهودی بود ، هایزنبرگ به حملات مکرر در مطبوعات توصیف او را در معرض قرار بود از "به سبک یهودیان".

هایزنبرگ در سال 1937 ازدواج الیزابت شوماخر. او خود را از طریق موسیقی خود را که برای او مهم بود در طول زندگی اش ملاقات کردند. پیانیست عالی ، هایزنبرگ الیزابت شوماخر در یک کنسرت است که در آن او به خانه یکی از دوستانش انجام شده است ملاقات کرد. الیزابت تنها 22 هنگامی که مواجه شد ، هایزنبرگ 35 بود. آنها در یدلایمخیرات 1937 آوریل 29 ازدواج کرده بودند ، کمتر از سه ماه پس از اولین ملاقات کردند. هایزنبرگ خواسته شده بود را به این انتصاب در مونیخ یدلایمخیرات مارس بود ، اما برای تاریخ خواسته تا یدلایمخیرات اوت به خاطر عروسی اش متوقف خواهد شد. این است که او را باید تا وقت ملاقات در 1 اوت موافقت شد. او و همسرش در مونیخ در ژوئیه وارد شدند ، اما انتصاب او توسط نازی ها مسدود شده بود.

در طول جنگ جهانی دوم به رهبری هایزنبرگ ناموفق آلمانی سلاح های هسته ای پروژه Uranverein. او با اوتو هان ، یکی از کاشفان از شکافت هسته ای ، در توسعه یک راکتور هسته ای کار می کنند ، اما نتوانستند به منظور توسعه یک برنامه موثر برای سلاح های هسته ای است. این بود که آیا به دلیل کمبود منابع و یا عدم تمایل برای قرار دادن سلاح های هسته ای در دست نازی ها ، معلوم نیست.

پس از جنگ توسط او Alsos ، یک ماموریت سری که به دنبال پیشروی نیروهای متفقین در اروپا برای تعیین پیشرفت آلمان با پروژه بمب اتمی ، دستگیر شد. او در مزرعه در سالن Godmanchester ، Huntingdonshire ، انگلستان ، با دیگر دانشمندان برجسته آلمانی interned شد. با این حال او به آلمان بازگشت و در سال 1946 هنگامی که مدیر موسسه ماکس پلانک برای فیزیک و اختر فیزیک در گوتینگن منصوب شد. در زمستان 1955-1956 او به سخنرانیهای Gifford "در فیزیک و فلسفه" در دانشگاه سنت اندروز. وقتی موسسه ماکس پلانک به مونیخ نقل مکان کرد و در سال 1958 هایزنبرگ ادامه به عنوان مدیر آن است. او معتقد است تا زمانی که این پست را در سال 1970 استعفا داد.

او همچنین در فلسفه فیزیک علاقه مند شد و نوشت : فیزیک و فلسفه (1962) و فیزیک و فراتر (1971).

هایزنبرگ افتخارات زیادی را برای کمک های قابل توجه خود را علاوه بر جایزه نوبل فیزیک را دریافت کرد. او همکار از انجمن سلطنتی لندن انتخاب شد ، و یک عضو از دانشکده Göttingen ، بایرن ، زاکسن ، پروس ، سوئد ، Rumania ، نروژ ، اسپانیا ، هلند ، رم ، وله der Naturforscher Leopoldina ، Accademia بود دئی Lincei ، و آکادمی آمریکایی علوم و هنر. از جمله جوایز او جایزه را دریافت کوپرنیک بود.

Source:School of Mathematics and Statistics University of St Andrews, Scotland