Matematycy

Godzina line Zdjęcia Pieniądze Znaczki Szkic Szukać

Niels Henrik David Bohr

Data urodzenia:

Miejsce urodzenia:

Data śmierci:

Miejsce śmierci:

7 Oct 1885

Copenhagen, Denmark

18 Nov 1962

Copenhagen, Denmark

Prezentacja Wikipedia
UWAGA - Automatyczny Tłumaczenie od wersji angielski

Niels Bohr 's Christian Bohr ojciec i jego matka była Ellen Adler. Christian Bohr został uhonorowany doktorat z fizjologii z Uniwersytetu w Kopenhaga w 1880 i 1881 był Privatdozent na uniwersytecie. Późno w tym samym roku poślubił Ellen, którzy była córką David Adler, żydowski politykiem z wysoką pozycję w Duński życia politycznego i handlowego. Christian i Ellen miał troje dzieci. Najstarszy Jenny był urodzony w 1883 w The Mansion David Adler, który był właścicielem zamku Christiansborg naprzeciwko, gdzie siedział Duński Parlament. Ellen matka miała nadal mieszkają w tym domu po David Adler jej mąż zmarł w 1878 i Ellen miał zniknąć z powrotem do domu jej matki do dziecka. Dwa lata później urodził się Niels matki 25 ROCZNICA URODZIN, będący w tym samym domu, mając Ellen ponownie powrócił do swojej matki dom narodzin dziecka. Trzecie dziecko z rodziny, którzy poszli na stać się słynny matematyk, był Harald Bohr którzy była dwa lata młodsza niż Niels.

Gdy Niels był tylko kilka miesięcy, jego ojciec Christian zostały wyznaczone jako wykładowca na stanowiskach w lewo nieobsadzone przez śmierć Piotra Panum, profesor fizjologii na Uniwersytecie Kopenhaga, a także krótką chwilę później rodzina przeniosła się do Panum's profesorskiego dom w Kopenhaga.

Kennedy pisze:

Niels, Harald, a ich starsza siostra, Jenny, wychował się w kulturalny i stymulowanie domu. Od najwcześniejszych dni jego są one narażone na świat idei i dyskusji, sprzecznych poglądów racjonalne i dobrej temperedly zbadane, a oni opracował odniesieniu do wszystkich którzy mają głębszej wiedzy i rozumienia.

W październiku 1891 Niels Grammelholms wszedł do szkoły. Uczęszczał tej szkoły, podobnie jak jego brat Harald, do pełnego średniego wykształcenia, biorąc jego Studenterexamen w 1903 roku. Grał również w szkole nie zawsze jest genialny, zwykle najbliższych trzecia lub czwarta w grupie około 20 studentów. Jeśli on naprawdę excelled na temat było, zadziwiająco, wychowanie fizyczne. Był znakomity piłkarz, ale nie tak dobry jak jego brat Harald którzy zdobył srebrny medal piłka nożna odgrywa w Dania. Niels się dobrymi przyjaciółmi, podczas gdy w szkole, ale jego najlepszy przyjaciel całej jego życia był jego brat Harald.

Podczas swojej ostatniej dwa lata w szkole Niels specjalizujących się w matematyce i fizyce. Nie ma z pewnością pewne dowody, że szybko zdali sobie sprawę, że z matematyki nauczyciel nie ma jak fajnie pojąć tego tematu, jak powinien on miał, i że był nieco frightened jego wyjątkowych uczeń Bohra. W fizyce zbyt Bohra studiował teksty wyprzedzały klasy znalezienie w nich błędów. To był jego ojcem, więcej niż jego nauczycieli, którzy w nim inspirowane studia z matematyki i fizyki. Pisał w 1922 roku:

Moje zainteresowania w badaniu fizyka awakened był jednocześnie byłem jeszcze w szkole, głównie ze względu na wpływ mojego ojca.

Bohra studiował na Uniwersytecie Kopenhaga który wstąpił w 1903 roku. Studiował fizykę jako jego główny temat, ale wziął matematyki, astronomii i chemii, jak drobne przedmioty. Był przez nauczał fizyki i filozofii chrześcijańskiej Christiansen złożył Harald Hoffding. Miał wiadomo jak z nich przez wiele lat, ponieważ były one bliskich przyjaciół z ojcem i miał spełnione w ramach regularnych grup dyskusyjnych, z obu braci i Niels Bohr Harald uczestniczy tak szybko, jak były one wystarczająco stary, aby się. Bohr był nauczał matematyki na uniwersytecie w Thorvald Thiele.

Na uniwersytecie Bohra nie może przeprowadzać eksperymenty fizyki, ponieważ nie było laboratorium fizyki. Jednak jego ojciec miał fizjologia laboratorium i jego pierwszym dokumencie opisano eksperymentalne prace w dziedzinie fizyki, które przeprowadzane w tym laboratorium. On podyktowane papieru na jego brat Harald. A kolegów uczeń pisał Niels i Harald:

Obie są nierozłączne. I nigdy nie wiadomo, ludzie się tak blisko, jak one.

Niniejszy dokument jest tylko jeden, że Bohr napisał opisujące doświadczenia, które miał przeprowadzone. Dzięki niej zdobył złoty medal na 1906 z Królewskiej Akademii Nauk Duński dla jego analizy drgań wody dysze jako sposób określania napięcie powierzchniowe. Otrzymał dyplom magistra na Uniwersytecie w Kopenhaga w 1909 i doktorat w maju 1911 do tezy, zatytułowany Badania dotyczące elektronowej teorii metali. Był to tezy oparte na fizyce klasycznej i jako takie nie koniecznie wyjaśnić pewne skutki. Bohr napisał w tej pracy:

Nie wydaje się możliwe na obecnym etapie rozwoju elektronowej teorii do wyjaśniania magnetyczne właściwości organów z tej teorii.

Jego praca magisterska poświęcona Bohra do pamięci którzy jego ojciec zmarł z serca kilka miesięcy wcześniej w lutym 1911. Do tego czasu Bohr został zaangażowany do Margrethe Norlund. W parze w związku małżeńskim na 1 sierpnia 1912 i Richard Courant, mówiąc po Bohra śmierci, miał do powiedzenia w tym ich małżeństwa:

Niektórzy ludzie mają szczęście spekulowali na temat okoliczności, które połączone tak, aby Niels sukces. Myślę, że składniki jego życia były przez nie oznacza sprawach szansę, ale głęboko zakorzenionych w strukturze jego osobowości ... Nie było szczęścia, raczej głęboki wgląd, które doprowadziły go do znalezienia w młodych lat jego żona, którzy, jak wszyscy wiemy, że takie prawa miał decydującą rolę w całej jego działalności naukowej i osobistych możliwe i harmonijny.

Bohra stosuje się do Fundacji na rzecz Carlsberg podróży dotacji w maju 1911, a po udzieleniu zamówienia została dokonana, udał się do Anglii we wrześniu 1911 do badań z Sir JJ Thomsona w Cambridge. Miał na celu jego spędzić cały okres studiów w Cambridge, ale nie otrzymałem na to również z Thomson, po spotkaniu w Ernest Rutherford w Cambridge w grudniu 1911, Bohra przeniósł się do Victoria University, Manchester (obecnie Uniwersytet w Manchesterze) Marzec 1912. Czas był bardzo przypadkowe, gdyż na krótko przed Rutherforda i Bohra spełnione, Rutherford miał opublikowała główne prace pokazujące, że większość masy atomu mieszkał w jądro.

Bohr pracował w Manchesterze Rutherford z grupy na temat struktury atomu. Rutherford stał Bohra roli modelu zarówno dla jego sytuacji osobistej i naukowej jakości. Korzystanie ze względu na pomysły kwantowej Plancka i Einsteina, Bohra atomu conjectured, że może istnieć tylko w dyskretnych zestaw energii stanowi stabilne. Niezwykła dowodów istnieje dziś Bohra, postępu naukowego, ponieważ odpowiada on często z bratem Harald. Pisał do Harald dniu 12 czerwca 1912:

Można sobie wyobrazić, to dobry być tu, gdzie jest tak wielu ludzi, aby porozmawiać z ... i to z tych którzy wiedzą o większości tych rzeczy, a profesor Rutherford bierze takie żywym zainteresowaniem we wszystkich uważa, że istnieje coś w. W ostatnich latach pracował badania teorii struktury atomów, które wydaje się być dość trochę bardziej niż cokolwiek mocno opiera które istniały do tej pory.

W tydzień po tym piśmie listem poleconym, na 19 czerwca, Bohr został sprawozdawania z postępów do Harald:

Może mam znaleźć się nieco na temat struktury atomów. Czy nie mówić o tym nikomu, inaczej nie mogę pisać do was o tym tak szybko. ... Użytkownik rozumie, że może jeszcze się mylić, bo nie zostało jeszcze w pełni opracowany (ale nie sądzę, aby jej źle). ... Wierzcie mi, jestem gotowy, aby zakończyć je w pośpiechu, a do tego mam podjąć kilka dni od laboratorium (w tym również tajne).

Do 13 lipca pisał:

Sprawy idą dość dobrze, bo uważasz, że mam się znaleźć kilka rzeczy, ale, aby upewnić się, nie były tak szybkie ich do pracy, jak byłem głupi, aby myśleć. Mam nadzieję, że trochę papieru i gotowy, aby pokazać ją Rutherford przed urlopem, więc i ja jestem tak zajęty, więc zajęty.

Chociaż Rutherforda i Bohra miał zupełnie różnych osobowości, ich wspólnych ogromny entuzjazm do fizyki i one również podobał się nawzajem osobiście. Jednak związek nigdy nie było dość, że w bliskich od Bohra Rutherford zawsze widząc jak jego nauczyciel. Odpowiadały one w momencie spotkali się w 1911 do 1937, roku śmierci Rutherford.

W dniu 24 lipca 1912, wraz z papieru nadal niedokończony, Bohra lewej Rutherford grupy w Manchesterze i powrócił do Kopenhaga do dalszego rozwijania swojej nowej teorii atomu, ukończenie prac w 1913. W tym samym roku opublikował kart trzy podstawowe znaczenie w teorii atomowej struktury. Pierwszy dokument był na atom wodoru, w następnych dwóch na strukturę atomów cięższych niż wodór. W tych kart Bohra:

... określonych jego próbie startling łączyć elementy fizyki klasycznej, z koncepcją Plancka 's kwantowej działania. ... Trzy słynne kart ... stanowiły podstawę Bohra na początku reputacji. Jego twórczość, choć nie od razu przyjęta przez wszystkich, intryguje jego współczesnych i ich świadomość potrzeby nowego sposobu opisywania wydarzeń na poziomie atomowym. W atomu Bohra, mimo że została ona zastąpiona naukowo, utrzymuje się do dziś w świadomości wielu ludzi jako żywe obraz tego, co wygląda jak atomy i symbol fizyki.

W lipcu 1913 Bohr został powołany jako docent w Kopenhaga. Jednak nie było sytuacji, która go z zadowoleniem, ponieważ nie mógł kontynuować styl matematyczne fizyki, który był rozwijających się. W dniu 10 marca 1914 roku napisał do Departamentu Spraw Oświaty:

Niżej podpisany przyjmuje wolności Petycje departamentu w celu doprowadzenia do powstania na profesora fizyki teoretycznej na uniwersytecie i poza ewentualnie powierzyć mi z tego stanowiska.

To był pogrubiony przenieść Bohra, ale już dobrą reputację oznaczało, że będzie poważnie brane pod uwagę. Wydział Uniwersytetu polecił go na krzesło Fizyki Teoretycznej, ale Departament Spraw Oświaty postanowiła opóźnić potwierdzające post. Oczywiście w 1914 razy były niepewne i Bohra szybko zdali sobie sprawę, że decyzja nie została prawdopodobne. On był zachwycony, więc do przyjęcia oferty przez Rutherforda do dołączenia do jego grupy, jak Manchester Schuster Reader. On oczekuje się w Manchesterze w roku, oczekując, że jego krzesło Fizyki Teoretycznej w Kopenhaga zostałby potwierdzony następnie przez. Do wybuchu I wojny Świat zaś był na urlopie w Tyrolu przed podróżą do Manchester w jego podróży niezwykle trudne, ale on i jego żona przybyli w Manchesterze w październiku 1914 posiadający pływały wokół północnej Szkocji poprzez ciężkie burze na ich drodze.

Bohr został w Manchesterze on dłuższy niż oczekiwany, ponieważ jego krzesło nie zostało potwierdzone do kwietnia 1916. Jednak była to bardzo wydajne i szczęśliwy okres. Pais napisał:

We wczesnym latem 1916 powrócił do tego Bohrs Dania. Cztery lata wcześniej Bohra opuściły Manchester pełne ciekawych pomysłów, ale undigested na temat atomu. Teraz wyjechał jako kapitan tej dziedzinie, jako profesor w Kopenhaga, którzy wraz ze swoją żoną oczekiwał ich pierwsze dziecko na boku.

W 1917 Bohr został wybrany do Królewskiej Akademii Nauk Duński i zaczął plan Instytutu Fizyki Teoretycznej w Kopenhaga. Ten został stworzony dla niego, a od jego otwarcia w 1921 roku, stał się jego dyrektora, stanowisko piastował przez resztę swojego życia:

Instytut ten stał się wkrótce Mekka dla fizyków teoretycznych z całego świat, a po 1933 schronieniem dla wielu naukowców, którzy dobre uciekły od Hitlera Niemcy. Ich centrum społecznego była rezydencja "Gamle Carlsberg", ze względu na naród przez założyciela znanego browaru i umieszczone na Niels Bohr's dyspozycji w 1932 roku. Tutaj, pod macierzyńską opieką Bohra, piękna żona, Margrethe ... studentów i uczonych wszystkich narodów zgromadzonych jeść i rozmawiać i słuchać muzyki, siedzieć i często dość dosłownie na nogi Bohra, trudny do zakwestionowania jego połowu uwagi, komentarze i delikatne subtelne żarty, wypowiedziane w jego miękkie Duński głosu.

Bohra jest najbardziej znanym na badania struktury atomowej, o których mowa powyżej, a także do pracy na promieniowanie, który zdobył go w 1922 Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki. On dał wykład na temat pracy, za które został uhonorowany Nagrodą w dniu 11 grudnia 1922 w Sztokholm. Mówił atomowej stabilności i teorii electrodynamic podając rachunek początki teorii kwantowej, widma wodoru, wyjaśniając relacje między elementami. Jego wyjaśnienia objęte absorpcji i wzbudzenia linii widmowych i korespondencja, który miał zasadę określoną w trzech kart Na kwantowej teorii widm między 1918 i 1922.

W 1923 Bohra podsumować pomysły:

Niezależnie od podstawowych odejście od idei klasycznej teorii mechaniki i elektrodynamiki zaangażowanych w te postulaty, możliwe było śledzenie połączenia pomiędzy promieniowania emitowanego przez atom i ruch cząsteczek, który wykazuje daleko idących analogii do tego twierdził, przez klasyczne pomysły na pochodzenie promieniowania.

Mechanika kwantowa może być powiedział do przybyłych w 1925 roku i dwa lata później stwierdzono jego Heisenberga zasada nieoznaczoności. W spotkaniu w Como na północy Włochy we wrześniu 1927 Bohra przedstawi swoje zasady komplementarności, który wydał interpretację fizyczną Heisenberga 's niepewność stosunków. Zaproponował komplementarności i percepcji obrazów, cząstka-fala, koniugatu zmiennych, kwantowej ewolucji - klasyczne pomiary itd. jako całkowicie nowe interpretacji podstaw teorii kwantowej. Bohra pomysłów na komplementarność są w pełni zbadane.

Bohra myśli, że jego idea komplementarności może odgrywać ważną rolę w dziedzinach innych niż fizyka kwantowa i pracował w tych pomysłów w całej reszty swojego życia. Uważał aplikacje do biologii, psychologii i epistemologii. Sugerowano, że pomysł przyszedł z zewnątrz komplementarności fizyki, argumentując, że niektóre korzenie pomysł przyszedł z rozmów z jego ojcem, Christiansen i filozof Hoffding kiedy był jeszcze w szkole. Inne, takie jak Pais, podać przekonujące argumenty, aby pokazać, że nie było świadome Bohra wpływem Hoffding filozofii.

Było Bohra widzenia teorii kwantowej, która została ostatecznie zostać przyjęty. Einstein wyraziła poważne wątpliwości dotyczące interpretacji i Bohra Bohr, Einstein i Ehrenfest spędził wiele godzin w głębokich dyskusji, ale dominował pogląd Bohra. Bohra wyraził ten pogląd mówiąc:

Dowodów uzyskanych w różnych warunkach doświadczalnych nie mogą być comprehended w jednym hotelu, ale muszą być uważane za uzupełniające w tym sensie, że dopiero całość zjawisk wyczerpuje możliwych informacji na temat obiektów.

HBG Casimir napisał opisujących to, co było jak z pracy w swoim Instytucie Bohra:

Nawet Bohra którzy skoncentrowany bardziej intensywnie i pobytu miał więcej siły niż którykolwiek z nas, spojrzał na relaks w krzyżówki, w sporcie, w facetious dyskusji.

Bohra w innych większych składek, w uzupełnieniu do teorii kwantowej, to jego teoretyczne opis okresowych tabeli elementów około 1920 roku, jego teorii atomowej jądro jest złożone struktury w 1936 roku, a jego zrozumienie rozszczepienia uranu w zakresie w izotop 235 1939.

W 1937 r. Bohr, jego żona i ich syn Hans, świat się zwiedzanie. Ich podróż do Stanów Zjednoczonych, Japonia, Chiny i ZSRR. W tym samym roku uczestniczył w pogrzebie Rutherford w Westminster Abbey w Londyn, podając się słowa:

Kiedy po raz pierwszy miał przywilej pracy w ramach swoich osobistych inspiracji był już fizyk z największych renomowanych, ale jednak był wtedy, i zawsze pozostał otwarty do słuchania tego, co młody człowiek miał na jego umysł. ... Myśl o Nim zawsze będzie dla nas bezcenne źródło zachęty i męstwa.

Bohra, mimo że był christened chrześcijańskiej w Kościele, miał żydowskie pochodzenie jego matki na stronie i tak, to kiedy Dania okupowanych przez nazistów w 1940 roku, przekraczającej jego życia stała się trudna. Musiał uciec w 1943 roku przez podejmowanych do Szwecja przez łodzi rybackich. Od tam został przewieziony do Anglii, gdzie rozpoczął pracę nad projektem do złożenia bomby jądrowej. Po kilku miesiącach wyjechał z brytyjskich badań zespołu do Los Alamos w Stanach Zjednoczonych, gdzie kontynuował pracę nad projektem.

Jednak Bohr był głęboko zaniepokojony kontroli broni jądrowej i od 1944 roku starał się przekonać Roosevelt i Churchill na potrzebę współpracy międzynarodowej mają. Pisał publiczny list do Organizacji Narodów Zjednoczonych w 1950 roku argumentując, na racjonalne, pokojowe atomowej polityki:

Ludzkość będzie musiała zmierzyć się z zagrożeniami z bezprecedensowy charakter, chyba że w odpowiednim czasie, środki mogą być podjęte, aby zapobiec konkurencji w katastrofalny takie olbrzymie zbrojeń oraz ustanowienie międzynarodowej kontroli produkcji i użytkowania materiałów potężne.

Aage Bohr, syn stał się również fizyk i wspólnych Nagroda Nobla z fizyki w 1975 roku. (Jest to tylko jeden przykład znanych naukowców w tej samej rodziny. Inni są Van Vlecks jak również Braggs i Madame Curie i jej córka Irene Joliot-Curie.)

Bohr otrzymał pierwszą USA Atoms for Peace Award w roku 1957. Zmarł na atak serca w swoim domu w 1962 roku i po tym naukowców i czołowych postaci świat-szeroki dołączył w płatniczą tributes do niego. Prezydenta Kennedy'ego napisał (patrz przykład):

Amerykańskich naukowców, a nawet wszystkich amerykańskich obywateli, którzy wiedzieli, doktor Bohra imię i jego wielki wkład, szanowana i czczona za niego więcej niż dwa pokolenia ...


Source:School of Mathematics and Statistics University of St Andrews, Scotland