Matematycy

Godzina line Zdjęcia Pieniądze Znaczki Szkic Szukać

Werner Karl Heisenberg

Data urodzenia:

Miejsce urodzenia:

Data śmierci:

Miejsce śmierci:

5 Dec 1901

Würzburg, Germany

1 Feb 1976

Munich, Germany

Prezentacja Wikipedia
UWAGA - Automatyczny Tłumaczenie od wersji angielski

Werner Karl Heisenberg 's ojciec sie Heisenberga i jego matka była Anna Wecklein. Na czas, że Werner urodził się jego ojciec był na temat postępów od szkoły nauczycielem języków klasycznych do nominacją jako Privatdozent na uniwersytecie w Würzburgu. Anna ojca, Mikołaja Wecklein, była dyrektor gimnazjum w Maximilians w Monachium i był on jednocześnie sie Heisenberga był nauczyciel stażysta, że w szkole, że spotkała się Anna. Sierpnia i Anna byli małżeństwem w maju 1899. Werner miał starszy brat Erwin, urodzony w marcu 1900, którzy w związku z tym było prawie dwa lata starsze niż przedmiotem niniejszej biografii.

Sierpień Heisenberga było:

... raczej sztywne, ściśle kontrolowane, autorytarne rysunku.

Był ewangelicki Lutheran i jego żona Anna miała być przeliczone z rzymsko-katolickiego, aby upewnić się, nie było żadnych problemów z ich religijne małżeństwo. Sierpnia i Anna, byli jednak tylko religijne ze względu na konwencję. A było spodziewać chrześcijańskiej wiary ludzi od ich statusu, tak dla nich była konieczność społecznego. W prywatnych, jednak, że wyrażone ich brak wiary religijnej, aw szczególności ich dzieci wychowywały się do etyki chrześcijańskiej, lecz wykazało całkowitą niewiary w historycznym strony chrześcijaństwa.

We wrześniu 1906, na krótko przed jego jeden piąte urodziny, Werner naukę w szkole podstawowej w Würzburgu. Spędził trzy lata w tej szkole, ale potem jego ojca w 1909 został mianowany profesorem na Bliskim i nowoczesne Grecki na Uniwersytecie w Monachium. W czerwcu 1910, kilka miesięcy po jego ojciec wziął się na profesora, Werner i reszta rodziny przeniósł się do Monachium. Tam uczęszczał do Elisabethenschule od września, wydatki tylko jeden rok w tej szkole przed wejściem do gimnazjum Maximilians w Monachium. To oczywiście była szkoła, gdzie jego dziadek był dyrektorem.

W 1914 rozpoczął Świat I wojny i gimnazjum było okupowane przez wojska. Lekcje zostały rozmieszczone w różnych budynkach i jak na skutek zakłócenia Heisenberga podjęła wiele niezależnych badań, które prawdopodobnie miały korzystny wpływ na jego edukację. Jego najlepsze tematy zostały matematyki, fizyki i religii, ale jego rekord szkoły w całej jego karierze był Excellent all round. W rzeczywistości jego umiejętności matematycznych były takie, że w 1917 roku tutored którzy przyjaciela rodziny był na uniwersytecie w rachunku. W tym okresie należał on do paramilitarnych organizacji, która działa w gimnazjum z zamiarem przygotowanie młodych mężczyzn do służby wojskowej później.

Heisenberga również pracowała w gospodarstwach jako swój wkład do innej organizacji wolontariatu, który wysłał do chłopców, aby pomóc w dziedzinach na wiosnę i lato. Ta praca zajęła mu z dala od domu po raz pierwszy w 1918 roku, kiedy został wysłany do pracy w gospodarstwie mleczarskim w Górnej Bawarii. Był to czas wielkich trudności z długich godzin pracy w gorzej, gdyż nie było wystarczającego żywności. Spędził wolnym czasie gra w szachy, co uczynił bardzo wysokim standardzie, a także czytać teksty matematyki miał podjąć z nim. W rzeczywistości w tym czasie miał stać się zainteresowanym w teorii liczb i czytał Kroneckera 's pracy i starałem się znaleźć dowód Fermat's Last Theorem.

Po zakończeniu wojny w 1918 roku sytuacja w Niemcy stały się niestabilne z różnych frakcji trudny do wzięcia władzy przez życie. Heisenberga wziął udział w likwidacji wojskowych w Bawarii radzieckich sił zbrojnych, ale chociaż był on bardzo poważne firmy, młodych mężczyzn prawdopodobnie traktuje go niemal jak gra. On później pisał:

Byłem chłopcem z dnia 17 I i uznała je za pewnego rodzaju przygodę. To było jak granie policjanci i złodziei ...

W gimnazjum Heisenberga kierował ruchu młodzieżowego i on później doprowadziło ruch w Bawarii Młoda League. W 1920 wziął jego maturze egzamin i był jednym z dwóch uczniów wszedł z Maximilians Gimnazjum w Bawarii ogólnopolski konkurs na stypendium z Fundacji Maximilianeum. Jedenaście stypendia były dostępne tylko i Heisenberga dokonane przez najbliższych w jedenastym miejscu. Jego wyniki egzaminu z matematyki i fizyki zostały zaklasyfikowane jako nadzwyczajnego, ale jego esej na temat "tragedia w sztuce poetyckiej" było znacznie mniej imponujące. On odrzucił ofertę bezpłatne zakwaterowanie z Fundacji, woli mieszkać z rodzicami.

W okresie pomiędzy podjęciem maturze egzamin i wprowadzanych na Uniwersytecie w Monachium, Heisenberga wyszedł poza jego wędrówki z grupa młodzieży. On zmarł na tyfus prawie, które zakontraktowanych wydatków po nocy w zamku, który był używany jako szpital wojskowy. On odzyskane, pomimo problemów z uzyskaniem odpowiedniej żywności, w chwili jego rozpoczęcia studiów uniwersyteckich. Latem 1920 Heisenberga było, jak był przez pewien czas, zamierzająca studiować czystej matematyki na uniwersytecie. Miał czytać Weyl, a także Bachmann 's tekst, który wydał kompletny przegląd teorii liczb i ten miał być przeznaczony jego badań na jego temat doktorat. On zbliżył Ferdinand Lindemann, aby sprawdzić, czy on będzie jego opiekunem badań.

Gdyby był wywiad z Lindemann sukces następnie Heisenberga może być dziś znany jako wybitny teoretyk numer. Jednak rozmowy nie wychodzi dobrze, ponieważ prawie na pewno Lindemann dopiero od dwóch lat na emeryturę i dopiero uzgodnione, aby zobaczyć Heisenberga jako rzecz jego ojciec był którzy przyjaciela i współpracownika. Po tym Heisenberga miał wywiad z Sommerfeld którzy radośnie przyjmuje go jako student.

Z jego kolegów studentów Pauli, Heisenberga rozpoczął studia fizyki teoretycznej mocy Sommerfeld w październiku 1920. Na początku był ostrożny, biorąc przede wszystkim matematyki klas i upewniając się, że może on powrócić do matematyki czy fizyki teoretycznej poszło źle. On unikać kursów przez Lindemann, jednak, aby jego interesy matematyczne przeniesiono z teorii liczb do geometrii. Wkrótce jego zaufanie fizyka teoretyczna była taka, że w drugim półroczu był biorąc wszystkie Sommerfeld 's kursów. Brał w kursach fizyka doświadczalna, które były obowiązkowe, i zaczął do planu do podjęcia badań w względności. Jednak Pauli, którzy był w tym czasie pracuje nad jego główne badania z teorii względności, poinformowała go przed prowadzenie badań w tym temacie. Na strukturę atomową, jednak Pauli wyjaśnił, potrzebne do zrobienia, ponieważ teoria i eksperyment nie zgadzają.

W Heisenberga napisał jego początków na uniwersytecie:

Moje pierwsze dwa lata w Monachium Uniwersytet zostało wydane w dwóch zupełnie różnych światów: wśród moich przyjaciół z ruchu młodzieżowego i abstrakcyjny sferę fizyka teoretyczna. Oba światy zostały tak wypełnione intensywną działalność, że często byłem w stanie wielkiego pobudzenie, tym bardziej tak znalazłem go raczej trudne do wahadłowych między tymi dwoma.

W czerwcu 1922 roku uczestniczyli w wykładach Niels Bohr w Getyndze. Powracający do Monachium, Sommerfeld dał mu problem w hydrodynamika, aby go gdy on zajęty (Sommerfeld) sesja 1922-23 spędził w Stanach Zjednoczonych. Heisenberga przedstawiła wstępne wyniki dotyczące tego problemu na zawirowania na konferencji w Innsbrucku przed udaniem się do Getyngi, aby ponownie badanie z Ur, Franck, Hilberta i jednocześnie jego opiekunem był daleko. Nie pracował z Urodzony w teorii atomowej, w piśmie wspólnego papieru z nim na helu. Jego praca doktorska, przedstawione do Monachium w 1923 roku, był na zawirowania w płynie strumieniami.

Po uwzględnieniu doktorat Heisenberga poszedł na wycieczkę do Finlandia następnie, w październiku 1923 roku powrócił do Getyngi, urodzony w 's-asystent. W marcu 1924 roku odwiedził Niels Bohr w Instytucie Fizyki Teoretycznej w Kopenhaga, gdzie spotkał Einstein po raz pierwszy. Powracający do Getyngi, ponownie wydana jego habilitacja wykładów na 28 lipca 1924 i kwalifikacje do nauczania w Niemiecki uniwersytetów.

Heisenberga później pisał:

Dowiedziałem się od optymizmu Sommerfeld, matematyki w Getyndze i fizyki z Bohra.

Od września 1924 do maja 1925 pracował, przy wsparciu Rockefeller o dotację, z Niels Bohr na Uniwersytecie Kopenhaga, powrót na lata 1925 do Getyngi. Heisenberga wynalazł matrycy mechanika, pierwsza wersja mechaniki kwantowej, w 1925 roku. On nie wymyślać takich pojęć jak algebry macierzy, jednak on raczej koncentruje się uwagę na szereg quantised prawdopodobieństwo amplitudes. Amplitudes te stanowiły nie przemienne algebry. To był Max Born Pascual i Jordania w Getyndze którzy dostrzegli to non-commutative algebra się algebry macierzy.

Matrix mechanika była w dalszym ciągu rozwijany w trzech autor papieru przez Heisenberga, który urodził się i Jordania opublikowane w 1926 roku. W maju 1926 został mianowany Heisenberga Wykładowca w Fizyki Teoretycznej w Kopenhaga, gdzie pracował z Niels Bohr. W 1927 został powołany do Heisenberga krzesło na Uniwersytecie w Lipsku i on wydał jego inauguracyjnym wykładzie w dniu 1 lutego 1928. Był na tym stanowisku aż do ładowni, w 1941 roku został dyrektorem Kaiser Wilhelm z Instytutu Fizyki w Berlinie.

W 1932 roku został uhonorowany Nagrodą Nobla w dziedzinie fizyki za:

Utworzenie mechaniki kwantowej, której zastosowanie doprowadziło, między innymi, do odkrycia w allotropic form wodoru.

W prezentacji mowy H Pleijel powiedział:

Heisenberga ... wyświetlono jego problem, od samego początku, od tak szeroki kąt, że zadbał systemów elektronów, atomów i molekuł. Według Heisenberga należy rozpocząć od takich ilościach fizycznych, jak pozwalają na bezpośrednią obserwację, a zadanie polega na znalezieniu ustaw, które łączą te ilości razem. Ilości przede wszystkim należy wziąć pod uwagę, częstotliwości i intensywności z linii w widm atomów i molekuł. Heisenberga teraz uznać połączenie wszystkich drgań takiego spektrum jako jednego systemu, do obsługi których matematycznych, określone niektórych symbolical zasady obliczania. To była wcześniej ustalona już, że niektóre rodzaje wniosków w ramach atomu musi być postrzegane jako niezależne od siebie do pewnego stopnia, w taki sam sposób, że szczególne różnica jest w klasycznej mechaniki ruchu pomiędzy równolegle i obrotowa ruchu. Należy wspomnieć w tym kontekście, że w celu wyjaśnienia właściwości widmo było niezbędne do podjęcia samodzielnej rotacji pozytywne jąder i elektronów. Te różne rodzaje ruchu dla atomów i cząsteczek w produkcji różnych systemów Heisenberga w mechanice kwantowej. Ponieważ podstawowym czynnikiem Heisenberga, teorii może być przedstawionych zasad określonych przez niego w odniesieniu do relacji między stanowiskiem koordynacji i szybkości z elektronów, które reguły Plancka 's jest stałą wprowadzone do obliczeń mechaniki kwantowej, jako czynnikiem decydującym. ...

Heisenberga, mechaniki kwantowej została zastosowana przez siebie i innych do badania właściwości widm atomów i molekuł, a uzyskane wyniki, które zgadzają się z badań eksperymentalnych. Można powiedzieć, że w mechanice kwantowej Heisenberga, umożliwiła systemization widm atomów. Należy również wspomnieć, że Heisenberga, kiedy stosowane do jego teorii cząsteczek składających się z dwóch podobnych atomów, stwierdzono między innymi, że cząsteczka wodoru musi istnieć w dwóch różnych formach, które powinny znajdować się w danym stosunku do siebie nawzajem. To przewidywanie Heisenberga był później również potwierdzone doświadczalnie.

Heisenberga jest chyba najbardziej znanym na zasadę nieoznaczoności, odkryte w 1927 roku, który stanowi, że określanie pozycji i dynamiki z cząstek niekoniecznie zawiera błędy produkt, który nie może być mniejsza niż kwantowej stały h. Błędy te są znikome w ogóle, lecz staje się krytyczna, gdy badanie bardzo małych, takich jak atom. To było w 1927 Heisenberga, że uczestniczyła w konferencji w Solvay Bruksela. Pisał w 1969 roku:

Dla tych z nas, którzy uczestniczyli w rozwoju teorii atomowej, pięć lat po konferencji w Solvay Bruksela w 1927 roku wyglądała tak wspaniałe, że często mówił o nich jako złoty wiek fizyka atomowa. W wielkich przeszkód, które zajmowane wszystkie nasze wysiłki w poprzednim roku zostały wyczyszczone z drogi, brama do zupełnie nowej dziedzinie, mechaniki kwantowej z powłok atomowych stanął szeroko otwarte, świeże owoce i wydawało się, gotowe do zbioru.

Heisenberga opublikowane fizycznej Zasady Teoria kwantowa w 1928 roku. W 1929 wyjechał na tournee do wykładów Stany Zjednoczone, Japonia i Indie. W 1930 Heisenberga i Pauli wykorzystała quantised realizacja miejsca w swoich obliczeniach kraty. Heisenberga nadzieja w tym matematycznych własności doprowadzi do podstawowych własności przyrody z podstawowych długość "jako jeden z stałych przyrody.

W 1932 napisał Heisenberga trzech części papieru, która opisuje nowoczesnym hotelu w jądro atomu. On traktuje struktury poszczególnych elementów jądrowych omawianie ich wiąże energii i ich stabilność. Te dokumenty otworzyła drogę do innych stosuje się do kwantowej teorii jądra atomowego.

W 1935 roku hitlerowcy wniesione w prawo w której miał ponad 65 profesorów na emeryturę. Sommerfeld był 66 i miał już wskazano, że chciał Heisenberga mu powodzenia. Było to mianowanie Heisenberga, które źle i chciał w 1935 Sommerfeld ponownie wskazał, że chciał Heisenberga, aby wypełnić swoje krzesło. Jednak był to okres, gdy hitlerowcy chcieli "Niemiecki matematyki" zastąpić "Żydowskie matematyki i fizyki Niemiecki" zastępuje się "żydowskiej fizyki". Relativity i kwantowej teorii zostały sklasyfikowane jako "żydowskie", a konsekwencją powołania do Heisenberga w Monachium została zablokowana. Chociaż był on w żaden sposób nie żydowskiej, Heisenberga został poddany częste ataki w prasie opisujące mu się z "żydowskim stylu".

W 1937 r. poślubił Elisabeth Schumacher Heisenberga. On spotkał ją poprzez swoją muzykę, która była dla niego ważna przez cały okres jego życia. An excellent pianista, Heisenberga spełnione Elisabeth Schumacher na koncert, w którym był wykonywania w domu przyjaciela. Elizabeth była tylko 22, gdy spełnione, został 35 Heisenberga. Byli małżeństwem na 29 kwietnia 1937, mniej niż trzy miesiące po ich pierwszym spełnione. Heisenberga został zaproszony do podjęcia powołania w Monachium w marcu, ale poprosił o terminie, który zostanie opóźnione aż do sierpnia z powodu jego ślubu. Ustalono, że powinien on podjąć powołanie na 1 sierpnia. On i jego żona przybyli w Monachium w lipcu, ale jego powołania została zablokowana przez nazistów.

Podczas Drugiej Wojny Świat Heisenberga kierował nieudaną Niemiecki broni jądrowej Uranverein projektu. Pracował z Otto Hahn, jeden z odkrywców rozszczepienia jądrowego, na rozwój reaktorze jądrowym, ale nie udało się opracować skuteczny program do broni nuklearnej. Niezależnie od tego, czy było to z powodu braku środków lub braku chęci do wprowadzenia broni nuklearnej w rękach nazistów, nie jest jasne.

Po wojnie został aresztowany przez Alsos, tajnych misji, że po pogłębianie Europa alianckich sił zbrojnych w celu określenia postępu Niemcy w bombę atomową. Był internowany w Farm Hall w Godmanchester, Huntingdonshire, Anglia, z drugiej Niemiecki czołowych naukowców. Jednak wrócił do Niemcy w 1946 roku, kiedy został mianowany dyrektorem z Max Planck Institute for Fizyki i Astrofizyki w Getyndze. W zimie 1955-1956 roku oddał Gifford Lectures "Na fizyki i filozofii" na Uniwersytecie St Andrews. Kiedy Max Planck Institute przeniósł się do Monachium w 1958 roku kontynuowane Heisenberga jako jej dyrektor. Zajmował to stanowisko aż do swojej rezygnacji w 1970 roku.

Był również zainteresowany filozofią fizyki i napisał fizyki i filozofii (1962) oraz Fizyki i Beyond (1971).

Heisenberga otrzymał wiele wyróżnień za jego niezwykły wkład w uzupełnieniu do Nagrody Nobla z fizyki. On został wybrany Fellow of Royal Society of Londyn, był członkiem akademii z Getyngi, Bawaria, Saksonia, Prusy, Szwecja, Rumunia, Norwegia, Hiszpania, Holandia, Rzym, Akademie der Naturforscher Leopoldina, Accademia dei Lincei, American Academy of Arts and Sciences. Wśród nagród otrzymał nagrodę był Kopernik.

Source:School of Mathematics and Statistics University of St Andrews, Scotland