Matematici

Time Line Fotografie Peniaze Pečiatky Škica Hľadať

Niels Henrik David Bohr

Dátum narodenia:

Miesto narodenia:

Dátum úmrtia:

Miesto smrti:

7 Oct 1885

Copenhagen, Denmark

18 Nov 1962

Copenhagen, Denmark

Prezentácia Wikipedia
POZOR - Automatický preklad z anglickej verzie

Niels Bohr 's otec bol Christian Bohr a jeho matka bola Ellen Adler. Christian Bohr získal doktorát v odbore fyziológie na univerzite v Kodani v roku 1880 av roku 1881 sa stal Privatdozent na univerzite. Neskoré v tom istom roku sa oženil s Ellen, ktorá bola dcérou David Adler, židovský politík s vysokým postavením v dánskom politického a obchodného života. Kresťan a Ellen mal tri deti. Najstarší sa Jenny narodila v roku 1883 v zámku, ktorý David Adler vlastnil Christiansborg naproti zámku, kde dánsky parlament So. Ellen matka bola aj naďalej žiť v tomto dome po smrti svojho manžela David Adler zomrel v roku 1878 a Ellen sa vrátil k svojej matke doma mať svoje dieťa. O dva roky neskôr Niels sa narodil na matkiných 25. narodenín v rovnakom zámok, Ellen opäť po vrátila do domu svojej matky pri narodení svojho dieťaťa. Tretie dieťa z rodiny, ktorý sa stal slávny matematik, bol Harald Bohr, ktorý bol o dva roky mladší ako Niels.

Keď Niels bol len pár mesiacov starý jeho otec kresťan bol dohodnutý ako prednášajúci na obsadenie pracovného miesta vľavo prázdny smrti Petra Pánovi, profesor fyziológie na univerzite v Kodani, a chvíľku neskôr sa rodina presťahovala do pánovi profesorský domu v Kodani.

Kennedy píše:

Niels, Harald, a ich staršia sestra, Jenny, vyrastal v kultivované a stimuláciu domov. Od svojich začiatkov boli vystavení sveta ideí a diskusií, protichodných názorov racionálne a dobré-temperedly skúma, a oni vyvinuli úctu ku všetkým, ktorí hľadajú hlbšie poznanie a porozumenie.

V októbri 1891 vstúpil do školy Niels Grammelholms. On chodil do tejto školy, rovnako ako jeho brat Harald, za jeho úplné stredné vzdelanie s jeho Studenterexamen v roku 1903. On urobil šťastie v škole, bez kedy bolo skvelé, zvyčajne prebieha v tretej alebo štvrtej triede asi 20 študentov. Jestli sa naozaj vynikal v predmetu to bolo, možno prekvapivo, telesná výchova. Bol to výborný futbalista, ale nie tak dobrý ako jeho brat Harald, ktorý získal striebornú medailu hrať futbal pre Dánsko. Niels vykonala niekoľko dobrých priateľov, zatiaľ čo v škole, ale jeho najlepší priateľ po celý život bol jeho brat Harald.

Počas jeho posledné dva roky na odbornej škole Niels v matematike a fyzike. Tam je určite nejaký dôkaz, že si čoskoro uvedomili, že učiteľ matematiky nemal tak dobrý prehľad o danej téme, ako by mal mať, a že on sa stal trochu vystrašený z jeho výnimočného žiaka Bohr. Vo fyzike príliš Bohr študoval texty pred triedu zistení chyby v nich. Bol to jeho otec, viac ako jeho učitelia v škole, ktorá ho inšpirovala v jeho štúdiách matematiky a fyziky. Napísal v roku 1922:

Môj záujem o štúdium fyziky prebudil, keď som bol ešte v škole, hlavne kvôli vplyvu svojho otca.

Bohr študoval na univerzite v Kodani, ktorý nastúpil v roku 1903. Študoval fyziku ako jeho hlavnú tému, ale vzal matematike, astronómii a chémiu ako drobné predmety. On bol učil fyziku Christian Christiansen a filozofie, ktorý predkladá Harald Hoffding. Poznal obaja po mnoho rokov, kedy boli blízki priatelia so svojím otcom a stretol ako súčasť pravidelnej diskusné skupiny, sa obaja bratia Harald a Niels Bohr zúčastniť akonáhle boli dosť staré na to, aby prispeli. Bohr bol učil matematiku na vysokej škole by Thorvald Thiele.

Na vysokej škole Bohr nemohol plniť fyzikálnych experimentov, pretože neexistuje žiadny fyzikálne laboratórium. Avšak jeho otec mal laboratórium fyziológie a jeho prvá opisuje experimentálnu prácu vo fyzike, ktorý vykonal v tejto laboratóriu. Nadiktoval papiera, aby jeho brat Harald. Spolužiak napísal Niels a Harald:

Tieto dva sú neoddeliteľné. Ja som nikdy poznal ľudí, aby boli tak blízko, ako sú.

Tento dokument je len ten, ktorý Bohr napísal popisujúce experimenty, ktoré mal vykonať. S ním získal zlatú medailu na 1906 z Dánskej kráľovskej akadémii vied za analýzu vibrácií vodných dýz ako prostriedok na určenie povrchového napätia. On získal magisterský titul na univerzite v Kodani v roku 1909 a doktorát mája 1911 pre prácu s názvom Štúdium na elektrónové teórie kovov. Bola to práca na základe klasickej fyziky a ako taký nevyhnutne nedokázal vysvetliť niektoré účinky. Bohr napísal v tejto práci:

To, že nie je možné v súčasnej fáze vývoja elektrónové teórie vysvetliť magnetické vlastnosti subjektov z tejto teórie.

Bohr venoval jeho práca na pamiatku svojho otca, ktorý zomrel na infarkt o niekoľko mesiacov predtým, vo februári 1911. Do tejto doby Bohr bol zasnúbený s Margrethe Nørlund. Pár vzal dňom 1. augusta 1912 a Richard Courant, rozprávanie po smrti Bohrov, malo toto hovoriť ich manželstva:

Niektorí ľudia špekulujú o šťastné okolnosti, ktoré v kombinácii, aby sa Niels tak úspešný. Myslím si, že zložky jeho života boli v žiadnom prípade záležitosťou náhody, ale hlboko zakorenený v štruktúre jeho osobnosti ... Nebolo to šťastie, skôr hlboký vhľad, ktorý viedol ho nájsť v mladých rokoch jeho žena, ktorá, ako všetci vieme, že takýto rozhodujúcu úlohu pri formovaní celú svoju vedeckú činnosť a osobné možné a harmonický.

Bohr uplatňuje na Carlsberg Nadácia pre cestovný grant mája 1911 a po zadaní bolo vykonané, odišiel do Anglicka v septembri 1911 k štúdiu so Sirom JJ Thomson v Cambridge. Mal v úmysle stráviť celú dobu štúdia v Cambridge, ale on nemal vychádzať dobre s Thomson tak po stretnutí s Ernest Rutherford v Cambridge v decembri 1911, Bohr presťahoval do Victoria University v Manchestri (teraz University of Manchester) v marca 1912. Načasovanie bolo veľmi šťastné, pretože krátko pred Bohr a Rutherford splnené Rutherford zverejnil hlavné dielo o tom, že prevažná časť hmotnosti atómu býval v jadre.

V Manchestri Bohr pracoval so skupinou Rutherford o štruktúre atómu. Rutherford Bohrov sa stal vzorom aj pre jeho osobné a vedeckej kvality. Pomocou kvantovej myšlienky kvôli Planck a Einstein, Bohr sa domnieval, že atóm mohol existovať len v diskrétnom súboru stabilný energetický štátov. Pozoruhodný dôkaz existuje dnes vedeckého pokroku Bohrov pretože on odpovedal si často s jeho brat Harald. Napísal Harald dňa 12. júna 1912:

Môžete si predstaviť, že je dobré byť tu, tam, kde je toľko ľudí, aby si s ... a to s tými, ktorí vedia najviac o týchto veciach, a profesor Rutherford berie taký živý záujem o všetkom, čo veria, že existuje niečo, čo palcov V posledných rokoch sa vypracoval teóriu štruktúry atómov, ktorý sa zdá byť trochu trochu viac ako čokoľvek pevne založil, ktorý existoval až do súčasnosti.

Týždeň po tom, čo píšem tento list, dňa 19. júna, Bohr bol podávanie správ o pokroku, aby Harald:

Možno som sa dozvedel niečo o štruktúre atómov. Nehovorte o tom s nikým, pretože inak by som nemohol písať o tom tak skoro. ... Rozumiete s tým, že som sa ešte môže sa mýliť, pretože to nebol vypracovaný ešte úplne (ale ja si nemyslím, že jeho zlý). ... Verte mi, že som sa dočkať, až dokončiť to v zhone, a tak som sa pár dní preč z laboratória (to je aj tajomstvo).

Od 13.července Napísal:

Veci idú docela dobre, o Verím, že som zistil pár vecí, ale, to je pravda, ja som nebol tak rýchlo do práce je ako by som bol hlúpy myslieť. Dúfam, že si trochu pripravený papier, a ukázať, že na Rutherford, než odídem, a preto som tak zaneprázdnený, tak rušno.

Aj keď Rutherford a Bohr mal úplne iné osobnosti, ktoré zdieľané obrovské nadšenie pre fyziku a taktiež radi navzájom osobne. Avšak vzťah bol nikdy dosť, že blízkych priateľov, pretože Bohr vždy videl Rutherford ako jeho učiteľ. Zodpovedá, že od okamihu, keď sa stretli v roku 1911 až do roku 1937, v roku smrti Rutherford.

Dňa 24. júla 1912, s jeho papier stále nedokončenej, Rutherford Bohr opustil skupinu v Manchestri a vrátil sa do Kodane, aby naďalej rozvíjali svoje nové teóriu atómu, dokončenie prác v roku 1913. V rovnakom roku vydal tri dokumenty zásadného významu pre teóriu atómovej štruktúry. Prvý dokument bol na atómu vodíka, ďalšie dva na štruktúre atómov ťažšie ako vodík. V týchto dokumentoch Bohr:

... stanovenej jeho prekvapujúce pokus spojiť aspekty klasickej fyziky s konceptom Planck 's quantum akcie. ... Tri slávne dokumenty ... tvoril základ čoskoro povesť Bohra. Jeho práce, aj keď nie bezprostredne prijatý každý, zaujal jeho súčasníci a robil je vedomá, že treba nový spôsob opisu udalostí na atómovej úrovni. Atómu Bohr, hoci to bola nahradená vedecky, pretrváva dodnes v mysliach mnohých ľudí ako živý obraz toho, čo vyzerá ako atómy a symbol fyziky.

V júli 1913 Bohr bol menovaný ako docent v Kodani. Avšak to nie je situácia, ktorá sa mu zapáčila, pretože sa nemohol pokračovať štýl matematickej fyziky, ktorý bol vo vývoji. Dňa 10. marca 1914 napísal Ústav pedagogických vecí:

Podpísaní berie slobodu petitioning oddelenie, aby o založení profesorom teoretickej fyziky na univerzite a okrem snáď mi s tým zveriť pozíciu.

Bol to odvážny krok, ale Bohrov už vysokú reputáciu znamenalo, že by sa brať vážne. Fakulty Univerzity odporučila ho na profesúru teoretickej fyziky, ale Ústav pedagogických veci rozhodol zrušiť potvrdenie poštou. Samozrejme v roku 1914 bola doba neistá a Bohr si uvedomil, že žiadne rýchle rozhodnutie bolo pravdepodobné. On preto bol rád, prijať ponuku Rutherford sa pripojiť k jeho Manchester skupiny ako čitateľ Schustera. Ten očakáva, že bude v Manchestri za rok v očakávaní, že jeho profesúru teoretickej fyziky v Kodani by bol potvrdený do tej doby. Vypuknutia prvej svetovej vojny, keď bol na dovolenke v Tirolsku pred cestou do Manchesteru urobil jeho cestu veľmi ťažko, ale on a jeho žena prišli do Manchestru v októbri 1914 s plával okolo severného Škótska cez silnej búrky na ceste.

Bohr bol v Manchestri dlhšie, ako čakal, pretože na stoličke nebola potvrdená až v apríli 1916. Avšak, to bolo veľmi produktívne a šťastné obdobie. Pais píše:

Na začiatku leta roku 1916 Bohrs sa vrátil do Dánska. O štyri roky skôr Bohr opustil Manchester plný vzrušujúcich, ale nestrávené predstavy o atómu. Teraz odišiel ako veliteľ tejto oblasti, ako profesor v Kodani, s jeho ženou, ktorá čakala svoje prvé dieťa po jeho boku.

V roku 1917 Bohr bol zvolený na Dánskej kráľovskej akadémii vied a začal plánovať Ústav teoretickej fyziky v Kodani. To bol vytvorený pre neho a od jeho otvorenia v roku 1921 sa stal jej riaditeľom, túto pozíciu si udržal až do konca svojho života:

Ústav, ktorý sa čoskoro stal Mekkou pre teoretických fyzikov z celého sveta, a po 1933 útočisko veľmi veľa vedcov, ktorí utiekli z Hitlerovho Nemecka. Ich spoločenským centrom bol kaštieľ "Gamle Carlsberg", vzhľadom k národu zakladateľa dobre-známy pivovar, a dať k dispozícii Niels Bohr v roku 1932. Tu, v rámci materskej starostlivosti o krásnu ženu Bohrov, Margrethe ... študentov a vedcov zo všetkých národov zhromaždených jesť a hovoriť a počúvať hudbu, a často sedieť doslova pri nohách Bohr, snažia chytiť jeho náročné vystúpenie, jemné a nežné komentáre vtipy, hovorí svojim tichým dánčina hlas.

Bohr je najlepšie známy pre vyšetrovanie atómovej štruktúry uvedenej vyššie a tiež pre prácu na žiarenie, čím si získal 1922 Nobelovej ceny za fyziku. On dával prednášku o prácu, pre ktorú mu bola udelená cena dňa 11. decembra 1922 v Štokholme. Hovoril atómových stability a elektrodynamické teória dáva do úvahy počiatky kvantovej teórie, vodíkové spektrum, vysvetľuje vzťahy medzi prvkami. Jeho vysvetlenie sa týkalo absorpciu a excitáciu spektrálnych čiar a princíp korešpondencie, ktorý vyrazil do troch dokumentov na kvantovú teóriu spektier v rokoch 1918 a 1922.

V roku 1923 Bohr zhrnul myšlienky:

Bez ohľadu na zásadný odklon od myšlienok na klasickej teórie mechaniky a elektrodynamiky zapojených do týchto postulátov, bolo možné vysledovať súvislosť medzi žiarenia, ktoré atóm a pohyb častíc, ktorý vykazuje-li dosiahnuť tejto analógie tvrdia klasickej predstavy o pôvode žiarenia.

Kvantová mechanika môže byť povedal, aby prišli v roku 1925 ao dva roky neskôr Heisenberg povedal jeho princíp neurčitosti. V stretnutí v Como v severnom Taliansku v septembri 1927 Bohr predloží jeho princíp komplementárnosti, ktorý dal fyzikálny výklad Heisenberg 's relácie neurčitosti. Navrhol doplňovanie vnímanie a obrázkov, častice-vlna, konjugát premenné, kvantová evolúcia - klasické meranie atď ako úplne nový výklad základov kvantovej teórie. Bohrov myšlienky na doplňovanie sú plne preskúmať.

Bohr si myslel, že jeho predstava o doplňovanie by mohlo hrať dôležitú úlohu v iných oblastiach, ako kvantová fyzika a pracoval na týchto myšlienok po zvyšok svojho života. Uvažoval aplikácií biológie, psychológie a Epistemologie. To bolo navrhol, že myšlienka na dopĺňanie pochádzalo z krajín mimo fyziku, niektorí tvrdia, že korene nápad prišiel z diskusie s jeho otcom, Christiansen a filozof Hoffding keď bol ešte v škole. Iní, ako napríklad v Pais, dať presvedčivé argumenty, ktoré ukazujú, že Bohr nebol vedome ovplyvnil filozofiou Hoffding to.

Bolo Bohrov pohľad na kvantovú teóriu, ktorá bola nakoniec prijatá, aby sa stala. Einstein vyjadrila vážne pochybnosti o výklade Bohra a Bohr, Einstein a Ehrenfest strávil veľa hodín v hlbokej diskusii, ale Bohr názor zvíťazil. Bohr tento názor vyjadril slovami:

Dôkazy získané v rôznych experimentálnych podmienkach nemožno pochopila, v rámci jedného obrázka, ale musí byť považovaná za komplementárne v tom zmysle, že len súhrn javov vyčerpá prípadné informácie o objektoch.

HBG Casimir písal popisovať, aké to je pracovať s Bohr v jeho ústave:

Dokonca Bohr, ktorý sústredil intenzívnejšie a mal väčšiu húževnatosť ako ktokoľvek z nás, pozrel sa na odpočinok v krížovky, v športe, a vtipný diskusií.

Bohrov ďalšie významné príspevky, okrem kvantovej teórie, vrátane jeho teoretický popis periodickej tabuľky prvkov, okolo 1920, jeho teórie atómového jadra je zložené štruktúry v roku 1936, a jeho chápanie štiepenie uránu, pokiaľ ide o izotop 235 v 1939.

V roku 1937 Bohr, jeho manželka a ich syn Hans, sa svetové turné. Oni cestovali do Spojených štátov, Japonska, Číny a ZSSR. V tom istom roku sa zúčastnil Rutherford pohrebe v Westminsterskom opátstve v Londýne, čo dojemný príhovor:

Keď som prvýkrát mal tú česť pracovať pod jeho osobné inšpiráciou už bol fyzik najväčší všeobecnej známosti, ale napriek tomu bol potom, a vždy zostal, otvorený počúvať to, čo mladý muž mal na mysli. ... Pomyšlení, bude vždy pre nás neoceniteľným zdrojom povzbudenie a statočnosti.

Bohr, hoci on bol pokrstený v kresťanskej cirkvi, mal židovský pôvod z matkinej strany, a tak, keď nacisti obsadené Dánsko v roku 1940, jeho život sa stal viac než ťažké. Mal na úteku v roku 1943 bola prijatá do Švédska rybárskych lodí. Odtiaľ bol letecky prevezený do Anglicka, kde začal pracovať na projekte, aby sa jadrovej atómovej bomby. Po niekoľkých mesiacoch odišiel s britskou výskumného tímu Los Alamos v Spojených štátoch, kde pokračovali v práci na projekte.

Avšak Bohr bol hlboko znepokojený kontrolu nad jadrovými zbraňami a 1944 snažil presvedčiť Churchill a Roosevelt na potrebu mať medzinárodnej spolupráce. Napísal verejný list Organizácie Spojených národov v roku 1950 tvrdí, racionálne, pokojné atómovej politiky:

Ľudstvo bude čeliť riziku bezprecedentnej charakter, pokiaľ nebude v primeranej lehote, môže sa prijať opatrenia, aby predišiel katastrofálnej hospodárskej súťaže v tejto impozantnej výzbroj a vytvoriť medzinárodnú kontrolu výroby a používania silných materiálov.

Bohrov syn Aage tiež sa stal fyzik a zdieľal Nobelovu cenu za fyziku v roku 1975. (To je len jeden príklad slávnych vedcov v rovnakej rodine. Ostatné sú Van Vlecks rovnako ako Braggs a Madame Curie a jej dcéra Irene Joliot.)

Bohr získal prvý americký Atómy pre mier Award v roku 1957. Zomrel na infarkt vo svojom dome v roku 1962 a po tomto vedci a vedúcej osobnosti World-Wide pristúpili v roku platiť pocty jemu. Prezident Kennedy napísal (pozri napríklad):

Americkí vedci, teda všetky americké občanov, ktorí vedeli, Doctor Bohrov meno a jeho veľké príspevky, sú rešpektované a uctievala ho na viac ako dve generácie ...


Source:School of Mathematics and Statistics University of St Andrews, Scotland