Matematici

Time Line Fotografie Peniaze Pečiatky Škica Hľadať

Richard Phillips Feynman

Dátum narodenia:

Miesto narodenia:

Dátum úmrtia:

Miesto smrti:

11 May 1918

Far Rockaway, New York, USA

15 Feb 1988

Los Angeles, California, USA

Prezentácia Wikipedia
POZOR - Automatický preklad z anglickej verzie

Richard Feynman 's rodičmi boli Melville Feynman a Lucille Phillips. Melville sa narodil do židovskej rodiny v Minsku, Bielorusko, a emigroval s rodičmi do Spojených štátov, keď mu bolo päť rokov. Bol to podnikateľ, ktorý sa snažil, nie príliš úspešne, veľa rôznych typov podnikania. Je jasné, že jeho talente nebolo v podnikaní, ale skôr v oblasti vedy, ktorá bola predmetom, ktorý fascinuje ho, ale on nikdy nemal príležitosť urobiť kariéru od toho. Lucille Phillips sa narodil v Spojených štátoch do židovskej rodiny. Lucille otec emigroval z Poľska a jej matka tiež pochádzala z rodiny poľských imigrantov. Ona vyškolení ako učiteľ základnej školy, ale ženatý Melville v roku 1917 pred nástupom do povolania.

Po ich manželstva Lucille a Melville Feynman nasťahovala do bytu a Manhattane, v nasledujúcom roku, sa narodila ich prvé dieťa, Richard. Melville chcel svojho prvého dieťaťa na syna a on tiež chcel, aby sa stal vedec tak veľkú radosť, keď sa dostal syn chcel, urobil všetko, čo mohol, aby Richard záujem o vedu v celé svoje detstvo. Gleick píše:

Melville je darček pre rodinu bol vedomosti a vážnosť. Humor a rozprávanie prišiel z Lucille.

Tragédia zasiahla rodinu, keď Richard bol päť rokov na Lucille a Melville mal druhého syna, ktorý zomrel, keď štyri týždne stará. To znamenalo, že smútok klesala v domácnosti, ktoré musia mať výrazne ovplyvnili mladého Richard. Po tomto, on zostal len dieťa do jeho sestra Johanka sa narodila, keď mal deväť rokov. Rodina sa niekoľkokrát sťahovala počas týchto rokov, ale keď Richard bolo desať, sa usadili vo Far Rockaway.

Richard, alebo Ritt ako jeho priatelia mu hovorili, naučil veľkú vedu z Encyclopaedia Britannica a učil sám elementárnej matematiky, ako sa stretol to v škole. On tiež zriadila laboratórium v jeho izbe doma, kde experimentoval s elektrinou. Najmä ten, káblové okruhy s žiarovky, on vynašiel zlodej poplach, a vzal rádia od seba k oprave poškodených obvodov. Keď vošiel do Far Rockaway Vysoká škola jeho záujmy boli takmer výlučne matematike a vede. Našiel malú záľubu v umení, predmety typu v túto dobu:

Vždy som strach je slaboch, ja som nechcel byť príliš jemné. Ak chcete mi, žiadny skutočný človek nikdy nevenoval pozornosť k poézii a takéto veci.

V škole sa priblížil Feynman v matematike veľmi nekonvenčným spôsobom. V podstate sa tešil rekreačnej matematiky, od ktorého pochádza veľké množstvo potešenie. Študoval veľa matematiky v jeho vlastnom čase vrátane trigonometria, diferenciálny a integrálny počet, a komplexné čísla dávno predtým, ako sa stretol sa týchto tém v jeho formálne vzdelanie. Uvedomiť si význam matematickej notácie, on vynašiel svoju vlastnú notáciu pre hriech, cos, tan, f (x) atď, ktoré si myslel, že je oveľa lepšie ako štandardná notácia. Avšak, keď priateľ požiadal ho, aby vysvetlil kúsok matematiky, si náhle uvedomil, že zápis nemôže byť osobná záležitosť, pretože jedna potreba komunikovať. Naozaj rád matematiku súťaže a bol skutočnou hviezdou v jeho škole. V jeho poslednom roku na Far Rockaway Vysoká škola vyhral New York University Math Championship.

Po skončení školy sa uplatňuje na niekoľkých univerzitách študovať tam. Dalo by sa očakávať každej vysokej škole, na ktorú by použitý nadšene mu ponúknuť miesto, ale nebolo to ľahké. Hoci jeho triedy v matematike a vede neboli dokončené, on hral oveľa menej v ostatných predmetoch. Tam bol tiež "problém", že bol Žid, ktorý naozaj bol problém v Spojených štátoch v tejto dobe s vysokými školami s kvótami na počet Židov sú prijaté. Sedel prijímacie skúšky na Columbia University a obrátili ho. Nikdy sa im docela odpustil pre nabíjanie mu 15 dolárov, a potom ho zamietla. Bol prijatý, však, tým, Massachusetts Institute of Technology.

On vstúpil do MIT v roku 1935 a po štyroch rokoch štúdia, získal Bc v roku 1939. On tam išiel študovať matematiku, ale keď zistil, kurzy ľahké, on stal sa čoraz viac znepokojený informáciami o odbere a nedostatok aplikácií, ktoré sa vyznačuje samozrejme v tomto okamihu. Čítal Eddington 'je matematická teória relativity, zatiaľ čo v jeho prvom roku štúdia a domnievali, že to, čo chcel z matematiky. Jeho matematiky lektori predstavoval ho s názorom, že sa to stalo matematiky pre jeho vlastnú príčinu, takže Feynman zmenili kurzy, pričom elektrotechniky. Veľmi rýchlo sa opäť zmenil, tentoraz sa sťahujú do fyziky. Je zaujímavé, myslím, že Feynman mal vziať kurz matematiky na Cambridgeskej Hoyle, ktoré trvalo približne v rovnakej dobe, bol by zistil, že presne to, čo chce.

Samozrejme, že fyzika Feynman sa na MIT nebol štandardný. Vzal Úvod do teoretickej fyziky, triedy určené pre postgraduálnych študentov, v jeho druhom roku. Nebolo samozrejme na kvantovej mechanike, tému, ktoré Feynman bol veľmi horlivý do štúdia, aby spolu s kolegami pregraduální, TA Welton začal čítať texty sú k dispozícii na jar roku 1936. Vracajú do svojich domovov v lete roku 1936 dve vymenili niekoľko pozoruhodných listov, keď sa snažili vytvoriť verziu priestore-čase, kde (citované z jedného z listov - pozri):

... elektrických javov [sú] v dôsledku metrický priestor rovnakým spôsobom, že gravitačné javy.

Od 1937 Feynman bol čítanie Dirac 's princípmi kvantovej mechaniky a vidí, ako jeho veľmi originálne nápady zasunúť do Dirac' s prístupom. V skutočnosti Dirac sa stal vedec, ktorý Feynman najviac dodržiavali počas celého svojho života.

Sme spomenuli vyššie, že Feynman išiel domov za svoju dovolenku. V skutočnosti on požiadal o letné brigády v laboratóriách Bell Telephone Laboratories každé leto, ale bol vždy odmietnutý pozíciu, aj cez najvyššie odporúčania. I keď to nikdy nemôže byť preukázané, zdá sa, že žiadny iný dôvod, ktorý by sa obrátil nadol iné ako že bol Žid.

Ako sa blížil ku koncu svojej pozoruhodnej štyri pregraduální rokov na MIT začal uvažovať o štúdiu na jeho doktorát. Vzhľadom k tomu, že bol tak šťastný, na MIT a tiež podozrenie, že je vedúci inštitúcie, keď sa priblížil hlavu fyzika, John Slater, so žiadosťou, aby mu pobyt v prijať Ph.D. kurz. Slater mu povedal, že pre jeho vlastné dobro mal pohybovať a navrhol Princetone.

Cez osobné odporúčanie, aby Harry Smyth na Princetonskej dostala od Slater, že nebolo zrejmé, že Feynman by byť prijaté. Mal najlepšie známky vo fyzike a matematike, že niekto videl, ale na druhej strane bol blízko ku dnu v histórii, literatúre a výtvarnom umení. Mal jednu vec ide proti nemu - a síce, že bol Žid. Smyth Napísal:

Feynman je židovský? Nemáme žiadne konečné pravidlo proti Židom, ale aby ich podiel na našom oddelení rozumne malé vzhľadom k obtiažnosti ich uvedenie.

Po ďalšie listy od Slater, Feynman bol prijatý Princetone. Jeho dizertačná práca v Princetone bol pod dohľadom John Wheeler a po zistení, prvý problém, ktorý Wheeler mu skôr nezvládnuteľný, on išiel späť do myšlienky si myslel o zatiaľ čo na MIT. Prvý seminár, ktorý dal v Princetone bol na publiku, ktorý zahŕňal Einstein, Pauli a von Neumann. Pauli povedal na konci:

Nemyslím si, že táto teória môžu mať pravdu ...

V spätnom pohľade, Feynman myslel, že Pauli musel vidieť problémy naraz, lebo po Feynman strávil dlhú dobu pracuje na tom, on taky myslel, že to nie je uspokojivá. Avšak, on potom šiel na vyvinúť nový prístup do kvantovej mechaniky pomocou princípe najmenšej akcie. Ten nahradil vlna model elektromagnetické o Maxwell sa model založený na častice interakcií mapovali do vesmíru-čas. Gleick píše:

To bol Richard Feynman blíži vrchole svojej moci. Na dvadsať tri ... neexistoval žiadny fyzik na zemi, ktorý by zodpovedal jeho rozjaření velenie nad pôvodné materiály z teoretickej informatiky. Nešlo len zariadenia v matematike (aj keď bolo jasné, že ... matematických strojov vychádzajúcich z Wheeler-Feynman spoluprácu bol mimo vlastnej schopnosti Wheeler). Feynman zdalo, že majú desivé jednoduchosť s látkou za rovníc, podobne ako Einstein v rovnakom veku, ako sovietsky fyzik Lev Landau - ale niekoľko ďalších.

On prijal jeho doktorát z Princetone v roku 1942, ale pred tejto dobe v Spojených štátoch vstúpil do druhej svetovej vojny.

Feynman pracoval na projekte atómovej bomby na Princetonskej univerzite (1941-42) a potom v Los Alamos (1943-45). Keď bol oslovený, počas jeho posledného roku výskumu, k účasti na projekte, jeho prvé reakcie boli veľmi definitívne nie, pretože on bol vstupuje do finálnej fázy práce pre jeho prácu v tej dobe:

... Vrátil som sa do mojej práce - po dobu asi troch minút. Potom som začal chodiť po podlahe a myslieť na vec. Nemci Hitlera a možnosť rozvoja atómovej bomby bolo zrejmé, a možnosť, že by jeho rozvoju, ako sme to bolo veľmi veľa strachu.

Feynman začal pracovať na projekte Manhattan v Princetone rozvíjať teórie o tom, ako oddeliť uránu 235 z uránu 238, zatiaľ čo jeho práca vedúci Wheeler odišiel do Chicaga, aby spolupracovala s Fermi na prvý jadrový reaktor. Wigner, Wheeler v jeho neprítomnosti, informovala Feynman písať svoju prácu a po Wheeler a Wigner skúmal prácu, ktorú získal doktorát v júni 1942.

Feynman mal ťažké osobný problém v tejto dobe. Jeho priateľka na mnoho rokov, Arlene Greenbaum bol diagnostikovaný ako s tuberkulózou a jeho rodina proti ich manželstva. Krátko po tom, čo získal jeho doktorát Feynman ženatý Arlene bez rodinných príslušníkov prítomná. Krátko po svojom sobáši Feynman šiel do novo postavenej Los Alamos stránkach pracovať na projekte atómovej bomby. Jeho pozoruhodné schopnosti čoskoro viedla k nemu byť menovaný ako vedúci teoretického oddelenia. Arlene zomrel v roku 1945 tesne pred prvou skúškou bomby. Feynman by ešte dvakrát oženiť a mať dve deti so svojou treťou ženou.

Po druhej svetovej vojne, na jeseň roku 1945, Feynman bol menovaný profesorom teoretickej fyziky na Cornell University. Spočiatku sa venoval výučbe a výskumu položil stranou. Tlak na prácu v Los Alamos, spolu s osobným stresom monitorovania zdravia jeho manželky konkurze, si vybral svoju daň. Napísal:

Ak ste vyučovaní triedy, môžete premýšľať o základných veciach, ktoré poznáte veľmi dobre. Tieto veci sú druh zábavy a príjemné. Nie je to žiadne ujme na ne myslieť znova. Existuje lepší spôsob, ako prezentovať sa? Základné veci sú ľahko myslieť, keď nie je možné premýšľať o novej myšlienky, urobiť žiadnu škodu, čo si o tom premýšľal, ako je dosť dobrý pre túto triedu. Ak si myslíte, že na niečo nové, máte skôr radi, že ste nový spôsob pohľadu na to.

Sa mu dostalo ponuky pracovných miest v iných vysokých škôl, ale cítil, že ako non-výskumný pracovník nemohol ani nerozmýšľa. Zrazu túžba aby uskutočnila výskum, udrel ho znova a on sa vrátil do kvantovej teórie elektrodynamika, že on pracoval na, pred druhou svetovou vojnou.

Feynman v roku 1950 prijal miesto ako profesor teoretickej fyziky na California Institute of Technology. Od chvíle, kedy už boli naplánované na študijné dovolenku skôr, než dostane ponuku, bol schopný zariadiť, aby stráviť prvých desať mesiacov roka svojej novej funkcie v Brazílii. Zostal na Cal tech po zvyšok svojej kariéry, sa volá Richard Chace TOLMAN profesor teoretickej fyziky, že v roku 1959.

Feynman je hlavný prínos bol do kvantovej mechaniky, v nadväznosti na práci jeho dizertačnej práci. Predstavil diagramy (teraz nazývané Feynman diagramy), ktoré sú grafické analógov matematických pojmov potrebných na opis správania systémov interakcie častíc. On získal Nobelovu cenu v roku 1965, spoločne s Schwinger a Tomonoga:

... pre základnú prácu v kvantová elektrodynamika, s hlbokými-orba dôsledky pre fyziku elementárnych častíc.

Ostatné práce na spin častíc a teórie 'partons', ktoré viedli k súčasnej teórie kvarkov boli rozhodujúce pri presadzovaní porozumenia časticovej fyziky.

V oblasti zdravia čoskoro 1979 Feyman sa zhoršil a on musel na operáciu rakoviny žalúdka. To bolo veľmi úspešné a jeho lekári sa domnievali, že nebude trpieť opakovanie. Po jeho obnovení sa tešil výslnie ako slávna osobnosť verejného života, úloha, ktorá bola vyššia, keď kniha sa stala bestsellerom prekvapenie. Jeho hlavnou úlohou bolo definitívne ako člen výboru, ktorý vyšetrí príčiny výbuchu na raketoplán Challenger v utorok 28. januára 1986. Fascinujúci príbeh o vede a politike tohto prešetrovania je povedal, vlastnými slovami Feyman v roku. Bolo to veľmi ťažké časy Feyman, pretože v priebehu vyšetrovania jeho zdravie sa zhoršuje. Blízko konca roka 1987 s rakovinou sa zistilo opäť v jeho bruchu. Po jeho smrti, Chandler napísal dňa 17. februára 1988:

Feynman, ktorý zomrel na University of California v Los Angeles Medical Center po ôsmich-ročné boji s rakovinou brucha, bol populárny a energická prednášajúci, ktorí aj napriek svojej ochorenia naďalej učiť na California Institute of Technology až dva týždne.

Feynman knihách je rad vynikajúcich tie, ktoré sa vyvinuli z prednáškových kurzov. Napríklad Kvantová elektrodynamika (1961) a teórie základných procesov (1961), Feynman prednášky o fyzike (1963-65) (3 zväzky), charakter telesnej zákona (1965) a QED: The Strange Theory of Light and Matter (1985).

V Gleick opísané Feynman prístup k vede:

Takže mnohí z jeho svedkov dodržiavať naprostý slobody svojich letov myslenia, ale Feynman, keď hovoril o svojej vlastnej metódy nie je sloboda, ale obmedzenie ... Feynman na podstatu vedeckej fantázie bol silný a takmer bolestné pravidlo. Čo vedci vytvoriť, musia zodpovedať skutočnosti. To sa musia zhodovať, čo je už známe. Vedeckou tvorivosť, povedal, je fantázia vo zvieracej kazajke ... Pravidlá pre harmonické progresie sa pre Mozarta klietke ako neústupný ako zvučka urobil pre Shakespeara. Ako nepoddajný a ako oslobodzujúce - pre neskorší kritici našli tvorca geniálny v kontrapunktu na štruktúru a sloboda, disciplínu a vynaliezavosti.

Feynman získal mnoho vyznamenaní za svoju prácu. Bol zvolený do American Physical Society, Americkej asociácie pre rozvoj vedy, Národnej akadémie vied a Kráľovskej spoločnosti v Londýne. O ocenenie sa mu dostalo bol Albert Einstein Award (1954) a Lawrence Award (1962).

Čo sa týka charakteru Feynman, bol opísaný v nasledujúcim spôsobom:

On bol široko známy pre jeho nenásytnú zvedavosť, jemný vtip, brilantná myseľ a hravým temperamentom.

Gleick ho opisuje ako:

... mystifyingly brilantný na výpočte, napodiv nepozná literatúry, vášnivá.

Source:School of Mathematics and Statistics University of St Andrews, Scotland